ETHA hakkında soruşturma başlatıldı

featured
service

Haber Merkezi: Türk devletinin meclisinde geçtiğimiz ay görüşülerek yürürlüğe giren ve kamuoyunda basında sansür yasası olacağı belirtilerek itiraz edilen yasanın ilk hedeflerinden biri ETHA oldu. Etkin Haber Ajansı (ETHA) haklarında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Etkin Haber Ajansı (ETHA) hakkında mali denetim başlatan maliye müfettişleri ihbarcılığa soyundu. Mali denetim sırasında ETHA sitesinde “örgüt propagandası” yapıldığını tespit ettiklerini öne süren maliye müfettişleri ihbarı üzerine ETHA hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ifade veren Pınar Gayıp ve Mehmet Acettin, ajans olarak ülke ve dünya gündemini ilgilendiren her konuda haber yaptıklarını söyleyerek, bunun örgüt propagandası değil habercilik olduğunun altını çizdi.

ETHA’ya yönelik saldırılar sürüyor. ETHA emekçilerine yönelik gözaltı, tutuklama, sistematik soruşturmaların yanı sıra, sanal medya hesapların ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) sitesinin sistematik olarak kapatılmasına, maliye müfettişlerinin ihbarcılığıyla soruşturma eklendi.

ETHA hakkında mali denetim başlatan maliye müfettişlerinin “örgüt propagandası”, “cumhurbaşkanına hakaret”, “hükümeti aşağılama” ihbarı üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturmaya gerekçe olarak “işgal saldırılarına ilişkin haberler”, “örgütlerin açıklamaları” ve “devrim şehitlerine ilişkin haberler” gösterildi. Savcılık, “MLKP, PKK/KCK, TKP/ML, DKP/BÖG, PYD’nin” aralarında bulunduğu örgütlerin propagandasını yaptığını iddia etti.

ETHA’nın web sitesi olan “etha1.com”un kapanmasının ardından “etha49.com” adresine kadar yayın hayatına devam etmesi, Facebook ve Twitter hesaplarının mahkeme kararıyla kapatılması da gerekçeler arasında yer aldı.

“ETHA BİR HABER AJANSIDIR”

Savcılık talimatıyla ETHA’nın editörleri Pınar Gayıp ve Mehmet Acettin, Vatan Caddesinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde ifade verdi. Gayıp ve Acettin, ETHA’nın 2010 yılında tüm yasal prosedürleri yerine getirerek kurulduğunu hatırlattı. Gayıp ve Acettin, “ETHA bir haber ajansıdır, yayın politikası doğrultusunda, legal, illegal örgütler; demokratik kitle örgütlerinin açıklamalarını, yapılan eylemleri haberleştirir. Bu haberleri yayınlamak örgüt propagandası değil” dedi.

Aynı zamanda devlet kurumlarının, hükümet sözcülerinin, siyasi partilerin de haberlerine yer verdiklerini belirten Gayıp ve Acettin, “Bir haber sitesinin kişinin ağzından çıkanı olduğu gibi yazmak yerine yorumlayarak verme hakkı da vardır. Bu da örgüt propagandası değil haber-yorum dediğimiz haberciliktir. Ajansımıza defalarca mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi. Aynı zamanda sosyal medyada ‘trol’ hesapların şikâyeti nedeniyle sosyal medya hesaplarımız mahkeme kararıyla hukuksuzca kapatıldı. ETHA bir haber ajansıdır. Yayın politikası doğrultusunda ülke ve dünya gündemiyle ilgili pek çok haber yapmaktadır. Dolayısıyla soruşturmaya gerekçe olarak isnat edilen suçu reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

ETHA hakkında soruşturma başlatıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin