Farklı ülkelerden gelen arama-kurtarma ekipleri bölgeden ayrılıyor

featured
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90
service

Haber Merkezi: Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremde yıkımı yaşayan 10 kentte arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için farklı ülkelerden gelen ekipler bölgeyi terk ediyor. İsrail’den gelen arama-kurtarma ekibi güvenlik nedeniyle bölgeden ayrılmıştı.

Türkiye’yi terk eden İspanyol arama kurtarma ekibi, “Hükümet enkazlara iş makineleriyle girmeye karar verdi. Böyle bir şey bir sürü insanın ölmesi demek, biz bunun bir parçası olmayacağız” dedi.

İspanyol kanalı rtve, arama kurtarma çalışması için birçok farklı ülkeden gelen kurtarma ekiplerinin, Türkiye’yi neden terk ettiğine dair haber yayımladı. Adana Uluslararası dış hatlar terminalinde dönüş için bekleyen ekiplerden İspanyol STK temsilcisi, “Türk hükümeti enkazlara iş makineleriyle girmeye karar verdi. İş makinalarını koymak demek, zaman kazanmak demek. Fakat makinalar insanları öldürür. Böyle bir şey bir sürü insanın ölmesi demek. Biz bunun bir parçası olmayacağız” dedi.

İŞ MAKİNELERİYLE ENKAZA GİRME KARARI

Slovakya arama kurtarma ekibinde yer alan bir gönüllü, 4 gündür çalıştıklarını belirterek, “Bize bugün döneceğimiz söylendi, çünkü artık tam bir insanlık krizi ortaya çıkıyor. Zira hükümet iş makinalarıyla enkaza girmeye karar vermiş” ifadelerini kullandı.

Ekiplerden bir diğeri ise, “Eğer daha iyi bir koordinasyon ve ya organizasyon olsaydı, yani yetkili kurum veya hükümet daha sağlıklı bir organizasyon yapabilseydi, bugün burada elimizde bulunan imkanlardan çok daha iyi faydalanabilirdik” diye konuştu.

Arama kurtarma ekibinde yer alan Dünya Doktorları Derneği Temsilcisi, depremin vurduğu Suriye’de yaşanan duruma değinerek, “Size Suriye’deki durumu anlamanız için örnek vereyim. Enkaza makinaları götürüyoruz ama makinalar için kullanabilecek yakıt yok, insanları kurtaralım” diyerek seslendi.

Farklı ülkelerden gelen arama-kurtarma ekipleri bölgeden ayrılıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin