Fas, ABD ile ortak soruşturmada IŞİD şüphelisini tutukladı

featured
service

Fas’ın terörle mücadele polisi, ABD FBI ile koordineli olarak Fas’ta “terör eylemleri” gerçekleştirmek amacıyla İslam Devleti cihatçı örgütüne kayıtlı olduğundan şüphelenilen bir adamı tutukladı.

Adli Soruşturmalar Merkezi Bürosu (BCIJ) yaptığı açıklamada, Berkane’de (ülkenin kuzeydoğusunda) faaliyet gösteren şüphelinin, “kamu düzenini ciddi şekilde baltalamayı amaçlayan bir terörist projenin hazırlanmasında” yer alacağını söyledi.

ABD federal polisi, Cuma günü yaptığı açıklamada, “Terörist projesinin ana hatları, FBI ile ortak araştırma ve teknik soruşturmalar temelinde ortaya çıktı” dedi.

Duyuru, Fas ve ABD’nin eş başkanlığını yaptığı uluslararası İslam Devleti karşıtı koalisyonun Çarşamba günü Marakeş’te (batı) yapılacak toplantısından birkaç gün önce geldi.

BCIJ, bu operasyonun Fas üzerinde “ağır basan terör tehdidinin tehlikelerinin devam ettiğini bir kez daha kanıtladığını” ve “terörle mücadele alanında ABD ile ikili, ortak ve gelişmiş işbirliğinin önemini yansıttığını” söyledi.

37 yaşındaki bir mühendis olan şüpheli, “sempatizanları askere almayı ve askere almayı amaçlayan, aşırılık yanlısı amaç ve projelerle bir iletişim platformunda kapalı bir grubu yönettiğini” söyledi.

Aynı kaynağa göre amaç, ulusal topraklardaki Faslı ve yabancı kişiliklere karşı saldırılar düzenlemekti.

Her ne kadar Cherifian krallığı son yıllarda cihatçı gruplarla bağlantılı şiddetten kurtulmuş olsa da, güvenlik servisleri düzenli olarak İD karşıtı baskınları ve engellenmiş saldırı projelerini rapor ediyor.

Yetkililere göre, 2002’den bu yana Fas polisi 2.000’den fazla terörist hücreyi dağıttı ve terörle ilgili davalarda 3.500’den fazla kişiyi tutukladı.

Fas, ABD ile ortak soruşturmada IŞİD şüphelisini tutukladı
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin