1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. Filipinler:Yoldaş Kaye Anısına NDF-SM Açıklaması

Filipinler:Yoldaş Kaye Anısına NDF-SM Açıklaması

featured
service

Rubi Del Mundo | Sözcü | NDF-Güney Mindanao | Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi

1 Ocak 2022, Cuma

Umutsuz düşman darbeleri ve ayrım gözetmeyen mermiler, Davao de Oro eyaletinin Mabini kentinde 24 Aralık 2021’de 53 yaşındaki yumuşak sözlü ve cesur devrimci Sandra Reyes’in veya Kaye’nin hayatını yoldaşlarına verdi. Yoldaşlar, kitleler ve müttefikler, devrimci hareketteki örnek yaşamını selamlıyorlar, hatta şiddetli bir şekilde sineye çektikleri gibi.

Kaye küçük bir paketti, bir kızın perisi gibi görünüyordu ama düşman saldırılarının ortasında kitlelere hizmet etmek için ağırbaşlılığa ve şiddetli cesarete sahipti. Yaklaşık 30 yıl önce Kitle İletişimi okuduğu Ateneo de Davao Üniversitesi’ndeki üniversite günlerinde gençler ve öğrenciler arasında başlayan mükemmel bir organizatör ve liderdi. Kulturang Atin Vakfı A.Ş. (KAFI) kültür grubu altında seferberlikler sırasında sahne aldı.

Küçük burjuva yetişmesinin göreceli konforunu bıraktı ve Davao City’deki yeraltı hareketinde tam zamanlı olarak gitti. Ramos, Estrada, Arroyo, Aquino III ve Duterte rejimleri sırasında işçi welga ve ulaşım grevleri, kitlesel seferberlikler, insan hakları mücadelesi ve Lumad ve köylüler için çeşitli kampanyalara öncülük etti. Sıkı çalışmalarının ortasında evlendi ve iki çocuk sahibi oldu. Kaye basitçe yaşadı – fırfırlar olmadan ve kaprisli kibir gösterisiyle – ve sıkı bir mücadele, sıkı ve tutkulu liderlik dayattı. Sıcak eğilimi, hem genç hem de yaşlı yoldaşlardan ona olan güveni ve hayranlığı kolayca kazandı.

Özellikle insanların mücadelesinin devam eden tarihinde, günümüz koşullarını nesneleştirmede genellikle geçmişin derslerini kavrayan ateşli bir tarih öğrencisiydi.

Hararetli tartışmalar sırasında en büyük birleştiriciydi ve devrimci iyimserliği hızla destekliyordu. Kolektif bilgeliğe değer verdi ve hiçbir sorunun çelişkilerin keskin analizi ve kararlı eylemle çözülemeyecek kadar büyük olmadığını söyledi.

Kitlelerin tarihin yaratıcıları olduğuna sadık bir inançtı. kaye, işçilerin ekonomik ve siyasi hakları için verdikleri çeşitli mücadele ve kampanyalarda proletaryanın belirleyici rolünü sağlam bir şekilde sürdürdü ve ilkesiz işbirliği ve fırsatçılığın tuzaklarından kurtuldu.

Zorba Duterte rejimi, Kaye gibi bireylere ve savaşçı olmayanlara karşı cinayet ve diğer suçlardan dolayı çirkin suç duyurusunda bulunarak kendi Adalet sistemiyle alay etti ve onları acımasız karşı savaşta meşru hedef olarak tanıtmak için yalanlar söyledi. Rejim, kırsaldaki isyan ve faşist askeri operasyonlara yönelik gargantuan bütçeyi haklı çıkarmak için sivilleri aşağılamak için şablonlar ve yanlış anlatılar kullanarak gereken süreci ve insan haklarını küçümseyerek sözde ulusal güvenliğinin bir parodisini yapmıştır.

AFP’nin üst düzey yetkilileri, Kaye’i kupa avı olarak destekleyarak korku aşılamak ve yasal demokratik örgütleri, eleştirmenleri ve aktivistleri terhis etmek için çaresiz. Yine de Duterte rejimi, altı yıllık saltanatı altında işçilerin, köylülerin sefil sömürüsünü ve genel nüfusun çektiği acıları gizleyemez. Devrimci mücadeleye ve insanların despotizm ve baskıya karşı kolektif girişime olan artan ihtiyacını da azaltamaz.

Kaye ve halkın adalet ve özgürlük mücadelesindeki sayısız şehit, dizginsiz otoriterlik ve faşizm karşısında zorlayıcı bir açıklama yapıyor – ölümleri Duterte rejimine karşı sürekli artan direnişin bir kanıtı. Bu arada düşman, Kaye’i vahşice öldürürken yüz milyon mazlumun küçümsenmesinden başka bir şey iddia etmez.

Filipinler:Yoldaş Kaye Anısına NDF-SM Açıklaması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin