Filistin’li tutsakların açlık grevi ikinci haftasında

featured
service

Ramallah, İsrail hapishanelerinde yargılanmadan veya suçlanmadan tutulan 30 Filistinli mahkumun açlık grevi, düzinelerce tutuklunun katılabileceği bir protesto gösterisinde, serbest bırakılmalarını talep eden ikinci haftada bugün başladı.

Esirler Kulübü dün yaptığı açıklamada, komşu ülkenin yetkililerinin idari gözaltı politikasına devam etmesi halinde daha fazla Filistinlinin hapishanelerde yemek yemeyi bırakacağını duyurdu.

Kurum, İsrail Hapishane Servisi’nin grevcileri, ziyaretçilerden mahrum bırakma, eşyalarını alma ve ceza hücrelerinde tecrit etme gibi yaptırımlarla tehdit ettiğini kınadı.

Protestocular, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin üyeleri ve destekçileridir.

İdari gözaltı, İsrail tarafından Filistinlileri üç ila altı ay arasında değişen yenilenebilir aralıklarla tutuklamak için kullanılan ve sanığın avukatının bile görmesinin yasak olduğuna dair açıklanmayan kanıtlara dayanan bir prosedürdür.

Yoldaş,tematik olarak, bu kural altındaki çok sayıda tutuklu, davalarına dikkat çekmek ve İsrail makamlarını onları serbest bırakmaya zorlamak için süresiz açlık grevlerine başlıyor.

Filistinliler ve insan hakları grupları, idari gözaltının hukukun adil işleyişini ihlal ettiğini, çünkü mahkumların suçlanmadan, yargılanmadan veya mahkum edilmeden uzun süre gözaltında tutuldukları sırada mahkumlara karşı hiçbir kanıt sunulmamasına izin vermediğini kınamaktadır.

Çeşitli kaynaklara göre, İsrail’deki dört bin 600’den fazla Filistinli mahkumdan 740’ı idari gözaltında tutuluyor.

Kaynak:diario-octubre.com

Filistin’li tutsakların açlık grevi ikinci haftasında

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin