Fransa Senatosu, emeklilik yaşını 64’e çıkaran maddeyi onayladı: İşçiler santralleri basıp elektrikleri kesti

featured
service

Haber Merkezi: Fransa Senatosu’nda emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören madde, 115’e karşı 201 oyla kabul edildi. Sendikalar, söz konusu maddenin kabul edilmesi üzerine acil olarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmeyi talep etti ve 11 Mart’ta bütün sektörleri kapsayan genel grev ve protesto kararı aldı.

Fransa’da Senato, ülke çapında kitlesel grevlere neden olan ve milyonlarca kişinin itiraz için sokağa çıktığı reformun “emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören” en tartışmalı maddesini kabul etti.

Tartışmalı emeklilik reformunun bazı maddeleri Senatoda oylamaya sunuldu. İşçi ve emeçilerin karşı çıkmasına rağmen emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören madde, 115’e karşı 201 oyla kabul edildi. Reformun diğer maddeleri de Senatoda görüşülmeye devam edecek.

Başbakan Elisabeth Borne, oylamaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tartışmalara rağmen oylamanın böyle sonuçlanması beni memnun etti.” ifadesini kullandı.

GREVDEKİ İŞÇİLER ELEKTRİKLERİ KESTİ

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik “reformuna” karşı greve çıkan işçiler, 33. Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak köyün şantiyesi ile başkent Paris’teki Stade de France’ın elektriğini kesti.

Fransız televizyon kanalı BFMTV’nin haberine göre, enerji sektörü çalışanları, grevler kapsamında ülke genelinde elektrik santrallerini bastı.

Çevredeki alışveriş merkezlerinin de elektriğini kesen işçiler, perşembe gününü “elektrik tasarruf günü” olarak ilan etti.

Olayın medyaya yansıması üzerine polis, elektrik santrallerine giderek işçilerin alanı terk etmelerini istedi.

Fransa Senatosu, emeklilik yaşını 64’e çıkaran maddeyi onayladı: İşçiler santralleri basıp elektrikleri kesti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin