FRONTEX SINIR POLİSİ ORDUSUNU GÜÇLENDİRİYOR

featured
service

Silah kaçakçılığı, sınırı denetlemek için paramiliterlere başvurmak ve sayısız insan hakları ihlallerinin muhtemel sorumluluğu… AB’nin sınır muhafız teşkilatı Frontex ile ilgili son zamanlarda yaşanan ihlaller, en hafif tabirle endişe verici olarak nitelendirilebilir. 18 Aralık’ta, Abolish Frontex ağı bu nedenle bu “askerileştirilmiş Avrupa sınır muhafızlarına” karşı uluslararası eyleme öncülük edecek.

SINIR MUHAFIZLARININ DAİMİ BİRLİKLERİ

13 Kasım 2019’da Avrupa Parlamentosu, 2015’teki “mülteci krizi” sırasında başlatılan bir sürecin parçası olan Frontex tüzüğünde önemli bir güçlendirme yapılması yönünde oy kullandı. Frontex’in ilan etmekten hoşlandığı gibi, bu “promosyon”un eşi benzeri olmayan bir “promosyon”. AB’nin tarihi çünkü Frontex daha önce Avrupa sınır gözetim sistemi içinde yalnızca bir koordinasyon ve aracılık işlevine sahipti.

Frontex aslında personelini ve teçhizatını AB üye devletlerinden ‘ödünç alarak’ bir tür ulusal sınır muhafızları müfrezesi oluşturmuştu. Ancak, Avrupa Komisyonu ve Frontex’in kendisi, özellikle AB üye devletleri çok az taahhütte bulunduğu ve bunları yerine getirmediği için, bu yaklaşımı etkisiz ve yetersiz buldu. Yeni görevi bu şekilde doğdu: Frontex daha bağımsız hale gelmeli ve “  2019/1986 Yönetmeliği (AB)  ” bunu sağlayacaktır.

(AB) 2019/1986 Yönetmeliği ve bunun sonucunda bütçede meydana gelen önemli artış ile Avrupa Komisyonu, Frontex’e geniş ölçekte kalıcı bir organ oluşturma görevini verdi. 2027 yılına kadar, bu sınır polisi, doğrudan Frontex tarafından istihdam edilen üç bin de dahil olmak üzere on bin acemi askere sahip olmalıdır. Kendi daimi birlikleri sayesinde Frontex, kendi operasyonlarını daha hızlı başlatabilecek ve AB Üye Devletlerinde ve AB dışındaki ülkelerde sınır gözetiminden sorumlu makamlara , bir anlaşma yapıldığında, daha küçük ölçekte de dahil olmak üzere personel desteği sağlayabilecektir. ulaşılmıştır.

Bize bu “ayakta kolordu” yine belirtmek olan … buna göre silahlı olacağını ekleyelim Avrupa silahlanma endüstrisi için iyi haber baskı uygulamaya ve sürekli yüksek bir seviyeye para sayesinde bir çok kazanmaya devam ediyor, sınır gözetimi. Ekim ayının sonunda, Avusturya firması Glock imzalı bir dört yıllık bir süre içinde 2.500 9mm yarı otomatik tabancalar temini için Frontex ile 3.720.000 avroluk sözleşmeyi ve Frontex Polonyalı şirketlerin. Mildat ve Parasnake Arkadiusz Szewczyk benzer ihalesini 3,6 milyon mühimmat teslimatı için. Bu sulu sözleşmenin maliyeti: 1,14 milyon Euro. Kişi yalnızca Frontex’in kendini silahlandırma ve savaşa katkıda bulunma konusundaki istekliliği konusunda endişelenebilir.Avrupa sınırlarının sürekli askerileştirilmesi . Ancak Frontex’in eski müdürü Gil Arias Fernández, İngiliz The Guardian gazetesinde, kendi görüşüne göre Frontex’in görevlerinin herhangi bir silah gerektirmediğini teyit ediyor. Aslında onları, bu silahları bir araçtan çok bir sorun olarak görüyor.

O zamandan beri, “daimi kolordu” için subay alımı ve eğitimi tüm hızıyla devam ediyor ve eğitimlerini tamamlayan subayların ilk müfrezeleri zaten İtalya, Yunanistan, İspanya, Batı Balkanlar, Letonya ve Litvanya’ya gönderildi, diğerleri arasında, sınır kontrolüne yardımcı olmak için. AB’nin ilk operasyonel üniformalı ve silahlı polis gücünün faaliyete geçtiği yer burasıdır ve bu “daimi organ” aynı zamanda Frontex’in çeşitli AB ülkelerinden ortak mülteci sınır dışı etme işlemlerinde artan rolüne katkıda bulunmalıdır .

İŞE ALIM VE EĞİTİM

Frontex artık kendi uzman sınır muhafız birliklerini eğitme yetkisine sahiptir ve bu amaç için harici özel eğitim şirketlerini kullanmak istemektedir. Bu nedenle ajans , kurumlar bünyesinde denetlenen uzmanların eğitimi için yakın zamanda bir kamu alım ihalesi prosedürü başlatmıştır . Yaklaşık 200 Frontex sınır muhafızını düşman ortamlarda hareket teknikleri, sızma önleme, ateş etme ve taktik davranış konularında eğitmeleri gerekecek. Ayrıca, konaklama ve tam pansiyon dahil olmak üzere bir “eğitim altyapısı” oluşturulmalıdır. Bu eğitim programının bütçesi 8 milyon avro olup, ihaleye çıkma olasılığı hala açıktır.

Bu ek eğitim kapasitesi  , genel sınır kontrolü eğitimine ek olarak özel Frontex eğitimi de sağlayan mevcut “ Frontex Ortaklık Akademileri ” ağının üzerine gelmektedir  . Schipol havaalanındaki Hollanda Kraliyet Jandarma Komutanlığı’nın Koningin Maxima kışlasında bulunan Hollanda Sınır Güvenliği Eğitim Merkezi ve Eindhoven Kimlik Merkezi, örneğin bu ağın bir parçasıdır.

Bu “her şeyi baskı altına alma” yarışında en endişe verici olan şey, gelecekteki askerler için insan hakları eğitimi konusunda bariz bir eksiklik olmasıdır. Bu, eski yönetmen tarafından Guardian ile yaptığı röportajda da vurgulanmıştır. Bu sınır muhafızlarının son derece savunmasız insanlarla insani olarak zor ve genellikle hassas durumlarda çalışacaklarını bildiğimizde, en azından söylemek sorunludur … İnsan hakları konusunda kapsamlı bir bilgi temel görünüyor, ancak bu Frontex için bir öncelik değil ve bu, Frontex’in Avrupa’nın dış sınırlarındaki mültecilere yönelik geri gönderme, şiddet ve diğer insan hakları ihlallerine katkısı göz önüne alındığında şaşırtıcı değil.

Bu gerçek aynı zamanda eski direktör tarafından başlatılan ve normal polis eşliğinde ya da olmaksızın milislerin aşırı sağ ordularının olduğuna dair çok sayıda gösterge olduğunda aşırı sağın Frontex’e sızmasına karşı koyacak bir güvenlik ağının olmadığına dair alarm sinyaliyle de destekleniyor. birimler , AB’nin dış sınırlarında devriye geziyor. Bu nedenle Frontex’i ve gelişmelerini çok yakından takip etmek acil ve zorunludur.

ŞİMDİ SORUMLU KİM?

Yukarıda bahsedilen endişe verici konular, Frontex’in “daimi bir organ” olarak kontrol, hesap verebilirlik ve sorumluluk sorununu gündeme getirmektedir. Şimdilik, bu son derece belirsiz ve yetersiz görünüyor: Frontex, personeli için mümkün olan en büyük yasal dokunulmazlığı sağlamaya çalışırken, Avrupa Parlamentosu’nun siyasi kontrolü açıkça eksiktir.

AB tarafından Frontex’e verilen ve “Yönetmelik (AB) 2019/1986”da tanımlanan genişletilmiş yetki, sorumluluktan bahseden tek bir madde içermektedir. Tek bir cümle, Frontex’in Avrupa Parlamentosu’na ve Avrupa Konseyi’ne karşı sorumlu olduğunu belirtir, ancak pratikte bu sorumluluğu yorumlamak zordur. Örneğin Frontex, sınır muhafızlarının faaliyet gösterdikleri ülkenin ulusal makamlarının yönlendirmesi altında çalıştığını iddia ederek paranın karşılığını veriyor.

Ekim 2020’de Yunanistan’da Frontex’in dahil olduğu yasadışı geri göndermeler tespit edildiğinde, Avrupa Parlamentosu tarafından bir soruşturma başlatıldı. Frontex’in direktörü Fabrici Leggeri, ulusal makamları, bu durumda Yunanistan ve Türkiye’yi herhangi bir geri göndermenin suçluları olarak defalarca işaret etti. Ortak Harekat Komutanlığı olarak bilinen kurumda, sorumlu olanın Üye Devlet olduğunu ve bu nedenle Frontex’in suçlanmayacağını söyledi. Ayrıca herhangi bir yasadışı geri gönderme önerisini de reddetti.

Bu duruşma, Frontex’in dış eleştirilere karşı tutumu açısından örnek teşkil ediyordu: Frontex, iç soruşturmalar yürütüyor ve hiçbir zaman hata bulamıyor. Daha da şok edici olan şey, siyasi kontrolü kullanması gereken kurumlar tarafından kapsanmasıdır. Avrupa Parlamentosu, yukarıda bahsedilen soruşturmanın ardından bir rapor sundu.Leggeri’ye yönelik bazı güçlü eleştirilerin dışında, aslında Frontex’in davranış biçimini izliyor ve Teşkilatı tamamen aklıyordu. Bu nedenle, ne Frontex ne de ulusal sınır muhafızları, mültecilerin AB’ye girmesini veya AB’den çıkarılmasını önlemek için giderek artan aşırı yöntemleri nedeniyle eleştirilmemektedir. Polonya-Belarus sınırındaki son geri çekilmenin bir kez daha dramatik bir örneği olduğu sınır şiddetine ek olarak, bu absürt politika, mültecileri Avrupa’nın komşu ülkelerinde her zamankinden daha tehlikeli yollar izlemeye veya insanlık dışı koşullarda engellemeye zorluyor. . Bu arada akmaya devam eden mülteciler, bazen doğrudan Avrupa politikaları nedeniyle tehlikeli yollara atılıyor – haksız ticaret,toprak gaspı, silah ihracatı, askeri müdahaleler, iklim değişikliğine katkılar…

FRONTEX’İN KALDIRILMASI ULUSLARARASI GÜNÜ

Avrupa içindeki ve dışındaki birçok kuruluş için kupa dolu. Bugün, Frontex’i reforme etmek veya iyileştirmek için değil, Frontex’i mümkün kılan şeyi ortadan kaldırmak için baskı yapmak her zamankinden daha önemli : sınırların korunması için AB politikası ve silah endüstrisi. Bu kuruluşlar, Abolir Frontex ağı içinde birlikte çalışır . Ağın dokuz talebi, Frontex’in kaldırılmasından ve göçmenlerin yasallaştırılmasından AB’nin sona ermesine, insanların yerinden edilmesine katkı sağlamaya kadar uzanıyor.

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nde Frontex’e karşı yeni bir eylem günü gerçekleşecek. Avrupa’nın çeşitli yerlerinde ve Avrupa dışında, Frontex ve ona yakın kuruluşlara karşı eylemler düzenlenecek. Belçika’da toplantı 15:30’da Rond-Point Schuman’da, hadi orada olalım!

Franka Kraai, “Göçmenlere Karşı Savaşı Durdurun” programında, Mark Akkerman ise “Silah Ticaretini Durdur” programında aktiftir.

Kaynak:Doorbrak

FRONTEX SINIR POLİSİ ORDUSUNU GÜÇLENDİRİYOR

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin