Gazeteci Ahmet Kanbal hakkında soruşturma

featured
service

Haber Merkezi: Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ahmet Kanbal hakkında Omerîya (Ömeryan) bölgesinde PKK’li olduğu iddiasıyla öldürülen 8 çocuk babası Lokman Görgün hakkında yaptığı haberler ve sanal medya hesabında paylaştığı haberler gerekçe gösterilerek, soruşturma açıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında Kanbal, dün Mardin İl Emniyet Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrıldı. Avukatı ile birlikte ifade vermeye giden Kanbal’a yayınladığı haberler soruldu. 

Kanbal’a sorulan soruda Kahraman ve Görgün ile ilgili PKK üyesi oldukları iddiasına yer verilirken, yayınlanan haberin “yanıltıcı olduğu” iddiasıyla bildiklerini açıklaması istendi. Kanbal, yayınlanan haberin doğru olduğunu, öldürülen Lokman Görgün’ün 8 çocuk babası, 53 yaşında ve geçimini hayvancılıkla sürdüren bir köylü olduğunu aktardı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iddiasının aksine Görgün’ün sivil olduğunu kaydeden Kanbal, sivil bir insanın yaşam hakkının ihlal edilmesine dair haber yaptığını söyledi.

NE OLMUŞTU

Mardin’in Omerîya Bölgesinde bulunan Cinata kırsal mahallesinde 8 Nisan günü HPG’li Musa Kahraman (Xebatkar Bagok) ile Lokman Görgün, köy yolu üzerinde kurulan pusu sonucu öldürüldü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sanal medya hesabından yaptığı paylaşımda her iki ismin PKK’li olduğunu öne sürerken, 2016 yılında çatışmada hayatını kaybeden 3 polisin failleri olduklarını öne sürdü. Ancak öldürülen Lokman Görgün’ün 52 yaşında, 8 çocuk babası olduğu ve köyde hayvancılık ile geçimini sürdürdüğü, Kahraman’ın da dayısı olduğu ortaya çıktı.

Olay günü bölgede çatışma yaşanmadığı köylüler tarafından aktarılırken, köylüler ve Kahraman ile Görgün’ün ailesi iki ismin infaz edildiğinden şüphe ettiklerini dile getirdi. 
(MA)

Gazeteci Ahmet Kanbal hakkında soruşturma

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin