Gazeteci İsmail Arı hakkında 4 yıl hapis cezası istendi 

featured
service

Haber Merkezi: Kızılay Başkanı Kerem Kınık hakkında yaptığı haberi nedeniyle yargılanan BirGün muhabiri İsmail Arı için 4 yıla kadar hapis cezası istendi.

BirGün muhabiri İsmail Arı’nın 6 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan “Kızılay Başkanı ile Genel Müdürü’ne kesilen para cezalarının belgelerine BirGün ulaştı” başlıklı haberi nedeniyle yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün görüldü.

“Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” suçlamasıyla açılan davanın Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 58’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına BirGün’ün avukatı Tolgay Güvercin katıldı. Şikayetçi Kerem Kınık ve avukatı ise duruşmaya katılmadı.

Esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, İsmail Arı’nın “Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın kişisel veri niteliğindeki banka hesap bilgilerinin yer aldığı ödeme dekontunu yayımladığı” gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 136/1 maddesi ile TCK’nin 53’üncü maddesi kapsamında cezalandırılmasını istedi.

TCK’nin 136/1 maddesinde “kişilerin verilerini hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçuna 2 yıldan 4 yıla kadar ceza öngürüyor. TCK’nin 53’üncü maddesi ise “kişinin belli bir süreyle bazı hakları kullanmasının yasaklanmasını” kapsıyor.

Hakim, savunmaların yapılması için süre vererek davayı 27 Ekim tarihine ertelendi. (Evrensel)

Gazeteci İsmail Arı hakkında 4 yıl hapis cezası istendi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin