1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. Gençlik gelecek değil, şimdiki zaman olmak istiyor

Gençlik gelecek değil, şimdiki zaman olmak istiyor

featured
service

“Doğal” inanç

Gençliğin gelecek olduğu fikri veya inancı (tercih ettiğiniz gibi) toplumsal olarak kabul edilir.

Prensip olarak, bunda belirli bir mantık var gibi görünüyor: her şey biyolojik olarak doğal bir şekilde giderse, birkaç yıl içinde bugünün gençliğinin olgunlaşacağını ve bugün bu aşamada olanların en yaşlı, sözde “yaşlılık” olacağını düşünmek yaygındır.

Şimdiye kadar her şey tutarlı görünüyor. Bununla birlikte, bu yerleşik fikir basit bir biyolojik mezhepten daha fazla sonuç doğurur ve insan söz konusu olduğunda farklı olamazdı.

Çok ileri gitmeden, 20 yıl önce genç olmak, 10 yıl öncekinden tamamen farklı bir anlam ifade etti ve tabii ki, bugün, günümüzde genç olmanın ne anlama geldiğini.

İnsan ve doğal dünya

Diğer şeylerin yanı sıra, bunun nedeni insan dünyasının (ve doğalın) artık aynı olmamasıdır; doğal afetler, silahlı çatışmalar ve ekonomik savaşlar bunu göstermektedir: toplumsal farklılıklar kıtalar arasındaki, ülkeler arasındaki ve nesiller arasındaki uçurumlarla ölçülür.

Gezegenin tüm bölgelerinin fiziksel ve sanal olarak toplam bağlantısının getirdiği karmaşıklığın, geleneklerin, inançların, sanatın, boş zamanların, krizlerin ve son olarak yaşamın anlamını görme yollarının bir araya geldiğini gösterdiği açıktır ve bu, şimdiye kadar inanılan her şeyi kesinlikle sorgulayan yeni bakış açıları ve ayarlamalar üretmiştir. Gezegendeki tüm insanlar için.

Pandemi, tüm insanları bir gerçekliğe oturtmuş ve ayarlamıştır, bu da bundan sonra olan her şeyin, nerede olursa olsun ve inançlardan bağımsız olarak tüm insanlığı ilgilendiren bir konu olacağını açıkça ortaya koydu. Aslında, her zaman böyleydi, ama sadece.

Şimdiki zaman olmak

Bugünün gençliği, dünyanın herhangi bir yerinde, aynı zamanda şimdiki zaman olmak ve inşasının bir parçası olmak istiyor. Onun olacağına dair söz veren geleceği beklemek istemiyor, çünkü bunun bir yalan olduğunu ve katılımı olmadan her şeyin tekrar değişeceğini biliyor ve o zamana kadar artık genç olmayacak.

Gençlik çalışmayı ya da çabayı reddetmez (sadece haberlere bir göz atın), değişim ve güç rolünü üstlenerek hareket etmesine izin verirsek sorumluluğundan kaçmaz.

Yol haritalarını paylaşma

Bu ekonomik, inanç ve sosyal ve siyasal örgütlenme sistemi, gelecek fikriyle gençliği dizginlemek ve ertelemek, sinüs ölmek,kontrol ve sömürü planlarınıza müdahale etmesini engellemek içinkullanılır: “büyüdüğünde” derler…

Bu sistem gençlere sosyal sınıfa, cinsiyete, dünyadaki yere göre yaşam senaryoları dağıttı, böylece örnek bir şekilde takip edilebiliyorlardı ve şimdi bu senaryoların hiçbiri hizmet etmedi, çünkü dünya artık eskisi gibi değil! “Hayatta savaşmalı ve yaratıcılığı kullanmalısın.”

Barbara Ehrenreich’in sözleriyle: “… kendinize inanarak, etrafınızda her şeyi değiştireceksiniz; negatifi pozitife çevirecek güce sahipsiniz!”. Tüm bu ifadeler neoliberal kapitalizmi çevreleyen pozitivizmin bir karikatürü. (“Gülümsemek ya da ölmek, pozitif düşünmenin tuzağı”). İntiharın 15 ila 29 yaş arası gençler arasında zaten önde gelen ölüm nedeni olduğunu gizleyemeyen bir pozitivizm.

Gençliğin kullanımı

Bununla birlikte, bu sistem için gençliğin, evet, mevcut olduğu zamanlar olduğu açıktır: oy verme söz konusu olduğunda, ucuz (hatta ücretsiz) işgücüne ihtiyacınız olduğunda, “müşteri portföyünü” yenilemeye ve “niş pazarlar” açmaya çalıştığınız zamanlar. Genç ne satarsa. Ve bazı yerlerde gençler de satılıyor.

Koşulsuz Temel Gelir mevcut

Bir birey, herhangi bir gereklilik olmadan ve değişebileceği korkusu olmadan temel geçim garantisine sahip olduğunda, kendisi ve toplumun geri kalanı için sorumluluk alacak bir konumdadır. Ve gençliğin istediği de tam olarak budur: gelecekte değil, bundan sonra kendi hayatlarından bağımsız ve sorumlu olmak.

Koşulsuz Temel Gelir, her birinin durumuyla çok farklı bir şekilde ve daha iyi koşullarda yüzleşmesini etkiler ve şüphesiz, gençlerle haksız yere ilişkili olan birçok konu boşa gider.

“Çaba kültürü”, senaryoyu harfiyen takip etse bile bu çabanın ödülünü almasını garanti etmediği için bir tuzaktır. Aslında, özlemlerini gerçekleştirmek isteyenleri terk edene ve sistemi belirleyen şeyi üstleninceye kadar bastırmanın bir yoludur.

Koşulsuz Temel Gelir, tüm nesilleri aynı önem düzeyine ve aynı zamanda koyar! Bununla birlikte, gençlik ne değersizleştirilir ne de ertelenir.

Başımız belada.

Başımız büyük belada ve onları tanımadıkça onlardan kurtulamayız.

Bu anlarda, tüm yardımlar azdır ve insanların merkezi değer olduğu çok daha insancıl başka bir dünyanın inşasında tüm niyet gereklidir.

Tüm nesiller günümüzde yaşar ve aynı uzay-zamanı paylaşırlar, ancak aynı koşullar altında katılmalarına, karar vermelerine veya katkıda bulunmalarına izin verilmez.

Yeni güçlerin ve umutların birleştirilmesini erteleyemeyiz, ama o zaman, evet, her şeyin geleceğiyle oynayacağız.

Gençliğe ihtiyacımız var, gelecekte değil. Soruyorlar… Durdurulmalarına izin vermeyin!

Koşulsuz Temel Gelir, gençlerin geleceklerini gençlerin kendilerini buldukları günümüzden hayal edebileceklerini ima eder.

Kaynak pressenza.com

Gençlik gelecek değil, şimdiki zaman olmak istiyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin