Geniş tanımlı işsizlik 2 puan artışla yüzde 22,4 oldu

featured
service

Haber Merkezi: TÜİK hükümetin ”her şey yolunda” sözüne helal getirmemek için her konuda yaptığı istatiksel verilerle gerçeği tersyüz ediyor. 15-24 yaş arası işsizlik oranının azalışını gururla sunarken, bu yaştaki çalışanların ağır iş kollarında, güvencesiz, sendikasız çalıştırıldığını ve birçoğunun yaşanan iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini unutturuyor.

TÜİK hazırladığı verilerle işsizlik oranlarını açıkladı. Buna göre mevsim etkilerinden arındırılmış atıl iş gücü, yani geniş tanımlı işsizlik temmuz ayında bir önceki aya göre 2 puanlık artışla yüzde 22,4 oldu.

TÜİK’e göre: İşsizlik oranı, temmuzda bir önceki aya göre 0,3 puanlık azalışla yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik ise (mevsim etkilerinden arındırılmış atıl iş gücü) yüzde 22,4’e yükseldi. Geniş tanımlı işsizlik haziranda yüzde 20,4’tü.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı da bir önceki aya göre 0,8 puanlık azalış ile %19,1 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde %16,2, kadınlarda ise %24,7 olarak tahmin edildi.

İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 1,2 saat azalarak 43,1 saat olarak gerçekleşti.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 2,0 puan artarak yüzde 22,5 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 15,1 iken potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 18,0 olarak tahmin edildi.

Geniş tanımlı işsizlik 2 puan artışla yüzde 22,4 oldu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin