1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Gezi direnişinin yıl dönümünde polis saldırısıyla gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Gezi direnişinin yıl dönümünde polis saldırısıyla gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

featured
service

Haber Merkezi:

Gezi Direnişi’nin yıl dönümü dolayısıyla TMMOB Makine Mühendisleri Odası önüne çağrı yapan Taksim Dayanışması’nın düzenlediği eyleme polis saldırdı.

Eylemde birçok yurttaş ve basın emekçisi polisin sıktığı biber gazından etkilendi. 

Eyleme TİP Milletvekilleri Erkan Baş ve Ahmet Şık ile HDP Milletvekili Musa Piroğlu ve Oya Ersoy da katıldı. 

TMMOB’DA ABLUKAYA ALINAN KİŞİLERDEN 169’UNA GÖZALTI

Polis saldırısının ardından yüzlerce yurttaş TMMOB Makine Mühendisleri Odası binasına girmek zorunda kaldı. 300’den fazla kişi polis saldırısı nedeniyle mahsur kaldığı bina polis tarafından abluka altına alındı.

Abluka nedeniyle gruplar halinde tahliye edilen yurttaşlardan 169 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 165 kişinin ifadesi biterken, 4 kişinin savcılığa çıkarılmasına karar verildi.i

“Her yer Taksim, her yer direniş!” sloganları atılan eylemde, “Acil demokrasi ve adalet. Karanlık gider gezi kalır” pankartı açıldı. 

Polisin biber gazı saldırılarında birçok eylemci ve basın emekçisi etkilenirken, polislerin yarısından fazlası da biber gazından etkilendi. 

Yaklaşık 300 kişi TMMOB binasında mahsur kaldı. Polisle görüşmeler yapılıyor. Polisin, “3’erli gruplar halinde slogan atmadan dağılın, slogan atanı gözaltına alırız” dediği öğrenildi. Ancak kapıda çok sayıda polis kamerlarla beklerken MMO’da mahsur kalanların talebi polisin çekim yapmaması.Yaklaşık 300 kişi TMMOB binasında mahsur kaldı. Polisle görüşmeler yapılıyor. Polisin, “3’erli gruplar halinde slogan atmadan dağılın, slogan atanı gözaltına alırız” dediği öğrenildi. Ancak kapıda çok sayıda polis kamerlarla beklerken MMO’da mahsur kalanların talebi polisin çekim yapmaması.

TMMOB binasında bulunanlar 2’şer 3’erli gruplar şeklinde dışarı çıkmaya başladı.

İZMİR

İzmir’de toplumsal muhalefet güçleri Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir araya gelerek eylem düzenledi. “Her yer Taksim, her yer direniş” pankartı açılan eylemde Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenler anıldı. 

ESKİŞEHİR’DE 10 GÖZALTI

Eskişehir’de Gezi Direnişi için düzenlenen eylemde TİP’li Öğrenciler üyesi 10 kişi polis saldırısıyla gözaltına alındı. 

ADANA 

Adana Atatürk Parkı’nda bir araya gelen Adana Gezi Dayanışması, “Biz de Gezi’deydik, Gezi’ye özgürlük” ve “Gezi şehitlerini unutmayacağız” pankartları açarken, eylemde yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

Toplumsal olaylar “kandırılma” içermez. Gezi’ye katılan milyonların siyasi talepleri de ne darbecilerin hedefleriyle ne de uluslararası kuruluşların hedefiyle uyuşmaz. Gezi’deki eylemler, basın açıklamaları; demokrasi, barış ve kardeşlik istenen barışçıl etkinliklerdi. Esas şiddet uygulayan güvenlik güçleriydi. Bu şiddet sekiz kişinin hayatına mal oldu. Binlerce kişi sakatlandı.

Gezi eylemlerinin kaynağını, kışkırtıcısını arıyorsanız aynaya bir bakın, kendinizi göreceksiniz. Sizin toplumu boğan otoriterliğiniz, ülkeyi bir ticarethane olarak gören anlayışınız, parkların yerini betona çevirme isteğiniz, evlerimizin içine kadar giren yaşama müdahale tutumunuz, örgütsüzleştirerek ekmeğe muhtaç hale getirdiğiniz emekçilere olan düşmanlığınız bu eylemi kışkırtmıştır. Bu anlamda bu kendiliğinden patlamayı, bu hareketi açığa çıkarma sorumluluğu size aittir. Bir yargılama olacaksa bu geziye katılan bir ülkenin, milyonlarca halkın yargılanması olmamalıdır. Gezi ortaya çıkaran antidemokratik uygulamaların ve Gezi’ye katılan bütün bir ülkeye uygulanan şiddetin yargılanması olmalıdır.

HATAY

Hatay’da TİP’li Öğrenciler, Gezi Direnişi’nin 9. yıl dönümünde Armutlu Mahallesi sokaklarında yürüyüş düzenledi. Öğrenciler, Armut Mahallesi’ne yapılacak karakolu kabul etmediklerini belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Burası Armutlu, Gezi Direnişi’nin yaşandığı, su depolarından çamaşır makinelerinden barikatlar kurulduğu, halkın sokağı terk etmediği, canlar verildiği yer, Armutlu. 

Bizler Gezi’deydik, buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Ahmet’in Abdocan’ın Ali İsmail’in hayal ettiği dünyayı kuruncaya kadar mücadele edeceğiz.

9 yıl önce bu toprakların en şanlı direnişlerinden biri yaşandı. Özgürlüğümüz eşitliğimiz haklarımız için sokakları doldurduk. 

Bu memleket bizim, saray iktidarına karşı memlekete sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Saraylar saltanatlar biter, Geziler ve Gezici’ler ilelebet yaşayacaktır. 

TİP’li Öğrenciler olarak bugün ve her gün gezi ruhuyla yürümeye devam edeceğiz.

Arkamızdaki alana karakol yapılmak isteniyor. Bizlerin ihtiyacı karakol değil, yeşil alan. Bizlerin ihtiyacı parmaklıklarla örülü binalar değil, yeşil alan. İhtiyacımız korkutulmak değil, özgürlük eşitlik ve kardeşlik.

Bu alana karakol yapmayı yeltenenlere buradan sesleniyoruz “karakol değil Gezi Parkı istiyoruz”

Gezi direnişinin yıl dönümünde polis saldırısıyla gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin