Güney Kürdistan’a işgal saldırısı: Türk ordusu Zap’taki bazı alanlardan geri çekildi

featured
service

Haber Merkezi: Türk devletinin Güney Kürdistan’ın Zap, Avaşin, Metina bölgelerine dönük 17 Nisan’da başlattığı işgal saldırıları devam ederken, HPG tarafından yapılan açıklamada Türk ordusunun Zap’taki bazı alanlardan çekilmek zorunda kaldığı bildirildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, açıklamasında şunlar belirtildi:

“İşgalci Türk ordusu, Medya Savunma Alanları’nı işgal etme amacıyla 14 Nisan 2022 günü havadan, 17 Nisan günü de karadan Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarına dönük kapsamlı bir işgal harekâtı başlatmıştı. Kurdistan Özgürlük Gerillası destansı bir direniş sergileyip, araziyi ve savaş tünellerini profesyonelce kullanan uzman tim savaş tarzını ve yaratıcı gerilla taktiklerini uygulayıp bu kapsamlı işgal harekâtına karşı koymuştur. Türk ordusu 8 ay boyunca havadan asker indirdiği yerlerde tutunup alandaki gerilla hakimiyetini tasfiye edebilmek için elindeki tüm savaş tekniğini havadan ve karadan kullanmış, direniş alanlarını sayısız kez bombalamış, sistematik olarak binlerce kez kimyasal silah ve yasaklı bomba kullanarak sonuç almak istemiştir. Ancak tüm bunlara rağmen ne işgal planlarını istediği gibi gerçekleştirebilmiş, ne de kendisini Apocu fedai ruhla donatan Demokratik Modernite gerillasının ezici darbelerinden kurtarabilmiştir. Özellikle de en son 25 Kasım’da Girê Cûdî ve 26 Kasım’da Girê Hakkarî Direniş Alanı’nda gerçekleşen devrimci operasyonlarda Türk ordusunun aldığı darbeler faşist AKP-MHP rejimini sarsmıştır. Türk ordusu amansız bir biçimde süren bu savaşta çok ağır kayıplar vermesine rağmen savaş zayiatını hiçbir şekilde kamuoyuna açıklamamıştır.

“Türk ordusu 5 Aralık günü Saca Direniş Alanı’nda 1 binbaşı ve bazı rütbelilerin cezalandırıldığı eylemden sonra Zap’ın Kurojahro dağının zirvesinden, Amediye’nin Şêladizê nahiyesine bağlı Saca Köyü’nden, çevresinden, Girê Şehîd Sîpan’dan ve binbaşının cezalandırıldığı Dola Şehîd Kuncî ve yamaçlarından geri çekilmiştir. Türk ordusu ayrıca, Hulusi Akar’ın emriyle kendi asker cenazelerini yaktığı Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki tüm cephelerden de kaçmıştır. Türk ordusu 11 ve 12 Aralık günlerinde Girê Cûdî’nin Şehîd Kendal, Şehîd Şîlan, Şehîd Çekdar, Şehîd Baxtiyar, Şehîd Savuşka ve Şehîd Leşker tepelerinden gerillanın yoğun vuruşları altında darbe alarak geri çekilmiştir. Girê Cûdî’yi işgal edip kalıcı yerleşmek isteyen ve bunun için helikopterler ile birçok malzeme getiren Türk ordusu güçlerimizin eline geçmesin diye birçok malzemesini yakmış, uçurumlardan atmış ve panik içinde kaçarken birçok eşyasını da ardında bırakmıştır. Mevcut durumda Türk ordusu Zap’ın doğusundaki Saca Köyü ve çevresinden, Zap’ın batısında ise Girê FM ve Girê Hakkarî dışındaki alanlardan çekilmiştir.

“Kuşkusuz Türk ordusu böyle bir geri çekilmeyi tercih ettiği için değil, gerillanın ezici darbelerinden kaçmak için gerçekleştirmiştir. Daha önce Halk Savunma Merkezi Karargâh Komutanımız, bir konuşmasında bu işgalciler için “ya çekip gidecekler ya da ölecekler” demiştir. Bu işgalcilerin bir kısmı sürekli eylemsellik ve devrimci operasyonlarla cezalandırılırken, diğerleri de yaşamlarını kurtarmak için kaçmak zorunda kalmıştır. AKP-MHP faşist rejimi Tayip Erdoğan ve Hulusi Akar sorumluluğunda bu kadar Türk askerini 8 ay boyunca harcayıp 2700’ün üzerinde kayıp vermiş, sayısız savaş suçu işlemiş ancak yine de istediğini elde edememiştir. Zap’ın batısında ve doğusunda açığa çıkan bu tarihi sonuç; Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın yenilmezliğinin ve Türk ordusunun başarısızlığının göstergesidir. Aynı zamanda Türk devletindeki köklü kırılmanın da ciddi belirtisidir.”

Güney Kürdistan’a işgal saldırısı: Türk ordusu Zap’taki bazı alanlardan geri çekildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin