Güney Marmara Dayanışması: Yaşam alanlarımızı ranta kurban etmeyeceğiz!

featured
service

Haber Merkezi: Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, büyük bir bölümü 1. sınıf tarım arazisi olan 40 milyon metrekare alana Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılmak istenmesine karşı bölge halkının tepkileri sürüyor.

Yaşam alanlarının rant uğruna talan edilmesine izin vermeyeceklerini dile getiren dayanışma üyeleri, bölgede yapılması planlanan OSB’nin başta Bandırma ve Erdek Körfezi olmak üzere Kapıdağ ve Manyas Kuş Cenneti Gölündeki biyolojik çeşitliliği uzun vade de yok edeceği, sosyal, kültürel sorunlara neden olcağını belirtti.

Bölgede yaşanacaklara karşı her kesimin duyarlı olmasını isteyen Güney Marmara Dayanışması internet üzerinden açtığı imza kampanyasıyla destek çağrısı yaptı.

Güney Marmara Dayanışması’nın yaptığı açımlama ve çağrı şu şekilde:

“Tarihsel geçmişi uzun yıllara dayanan,  sanayi, turizm teşvik ve yatırım masallarıyla üzerini örtmeye çalıştıkları, tarımı yok ederek gıda krizine yol açan, sermaye merkezli ve kayırmacı politikalar son hızla devam ediyor. Ülke tarımı çökertilirken, gerçekler, yıllarca anlattıkları bu masalların ardına gizlendi.Bugün anavatanı Türkiye olan birçok ürün bile ithal edilir hale getirilmiş durumda.2019 yılında ortaya çıkan Covid-19 virüsü bize bütün dünyada tarımın ne kadar stratejik öneme sahip olduğunu bir kez daha gösterdi. Bugün başta Çin olmak üzere ülkeler gıda stoklarını artırma çabasına giriştiler. Pandemi sürecinde halk gıda stoğu yaparken hiç kimse “ağır metal” ürünleri stoklamadığı gibi hiç kimse metal kuyruğuna da girmedi. Son 20 yılda ivme kazanan yağmaya ve talana dayalı projelerle, ülkenin dört bir yanında altyapı yatırımları, maden aramaları ve organize sanayi alanları adı altında derelerimiz, ormanlarımız ve tarım alanlarımız yok edilmekte. Buna son örnek bölgemizde Kuru Mutlak Tarım Arazileri’ne göz dikerek ranta açan, ekolojik dengeye, tarıma ve tarımla uğraşan tüm bileşenlere adeta savaş ilân eden “Metal İhtisas OSB” projesini verebiliriz. Bizler aşağıda sıraladığımız gerekçeler nedeniyle Metal İhtisas OSB çalışmalarının bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz.

• Metal İhtisas OSB alanı bütün deprem uzmanlarının ifade ettiği üzere aktif haldeki Marmara Fayı üzerindedir. Bu fayın kırılması her an beklenmekte olup proje kapsamındaki BALIKESİR-ÇANAKKALE 1/50000’lik Bütünleşik Kıyı Alanları Planı’nda da vurgulanmıştır. Burada yapılacak olan 40 milyon metrekarelik alan üzerine kurulacak Metal İhtisas OSB beklenen deprem sonrası büyük can ve mal kaybına neden olacaktır. Hatırlanacağı üzere 1999 Gölcük Depremi sonrası plansız sanayileşme sonucu ortaya çıkan can kayıplarıyla ölçülemese de 20 milyar dolarlık bir kayba neden olmuştur.

•  Talan edilen alan yine BALIKESİR-ÇANAKKALE 1/50000’lik Bütünleşik Kıyı Alanları Planı’nda belirtildiği gibi, zeminin kaygan özelliği, kumsal yapısı ve yer yer heyelan risklerinin olduğu ifade edilmiş olmasına rağmen tüm bu uyarıların hiçbiri dikkate alınmamaktadır.

• Bölgede kurulması planlanan Metal İhtisas OSB alanı sonrası başta Bandırma ve Erdek Körfezi olmak üzere Kapıdağ ve Manyas Kuş Cenneti Gölündeki biyolojik çeşitliliği uzun vade de yok edecektir. Bunun etkileri zaman içerisinde hayvansal ürün üretiminde adeta Türkiye’nin Hollanda’sı olan Gönen, Biga, Manyas ve Karacabey ilçelerini etkileyecektir. Bilimsel çalışmalar sonrası kritik kirlilik düzeyinde olduğu daha 2014 yılında TÜBİTAK raporlarıyla vurgulanan Bandırma Körfezindeki çift başlı organizma türlerinin çoğalacağından ve kirlilik sonucu yaşamın yok olacağından şüphe yoktur. Yine Hacettepe Üniversitesinden ülkemizin saygın Biyologlarından Prof. Dr. Ali Demirsoy’un ifade ettiği üzere “Kapıdağ Yarımadasında var olan biyolojik çeşitlilik” Metal İhtisas OSB sonrası fakirleşecektir.

•    Yeterli su kaynağının bulunmadığı bir alanda organize sanayi bölgesi inşaatının başlanması su ihtiyacının karşılanması için Bandırma’nın ve Gönen’in tek içme suyu kaynağı olan Gönen Barajını veya Ramsar Sözleşmesiyle koruma altına alınan Manyas Gölünün hedeflendiğini düşündürmektedir..   Türkiye’de ortalama buğday verimi 280-300 kg/da arasında değişmektedir. Oysa beton yığınına çevirmek istedikleri tarım alanlarında verim en olumsuz yıllarda bile ortalama 400 Kg/da ‘ın altına düşmemektedir. Yine stratejik ürünlerden biri olan ayçiçeği üretimi açısından son derece verimlidir. Kaldı ki inşaatlar taşlık alanda yapılabilecekken hiçbir tarımsal ürün taşın üstünde yetişmez. Tarıma elverişli 1 cm’lik toprak tabakası ortalama 100 ile 1000 yıl arasında oluşur. Elbette 1 cm. kalınlığında toprak tabakasında tarım yapılması mümkün değildir. Araştırmalara göre 40-50 cm’lik bir toprak tabakasının oluşabilmesi için en az 20-25 bin yıl geçmesi gerekmektedir.

 PROJENİN GERÇEKLEŞMESİ SONRASI ORTAYA ÇIKACAK SONUÇLAR

• Hayata geçecek olan bu devasa sanayileşmeyle ilgili bölgede oluşacak yoğun göç hareketlerinin yaratacağı kültürel, sosyal ve siyasal tablo ve sorunlar hakkında herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Ancak yaratacağı vahim sonuçları öngörmek mümkündür. Yatırımcıların da ifade ettiği üzere bölgede yeterli işgücünün bulunmadığı bilinmektedir. Bunun sonucunda başta Bandırma olmak üzere , Gönen, Manyas, Biga ve Erdek yoğun bir göçe maruz kalacaktır. Öngörülere göre Bandırma’nın nüfusunun 500 bin olacağı tahmin edilmektedir. Bugün yaklaşık 200 bin nüfuslu ilçenin alt yapı sorunları çözülemezken 500 bin nüfuslu bir ilçenin altyapı, ulaşım ve en önemlisi içme suyu sorunu hiç çözülemeyecektir.

• Proje hayata geçtikten sonra yukarıda da ifade ettiğimiz üzere bitkisel ve hayvansal üretim merkezlerinde olan Güney Marmara Bölgesi bu süreçten olumsuz etkilenecek gıda arzında sorunlar artarak devam edecektir. .   Metal İhtisas OSB ve Balıkesir-Çanakkale 1/50000 Bütünleşik Kıyı Alanları Planı’yla, BANDIRMA-ERDEK körfezine birden fazla liman yapılacak, bölgede çok eskilere dayanan turizm ciddi zarar görecektir. Liman ve arka planda oluşacak sanayinin, can çekişmekte olan Marmara Denizi’ne getireceği yük de sürdürülemez olacaktır.Bugün hepimizi “sanayileşme ve iş alanı yaratma “ vaadleriyle aldatarak, Kuru Mutlak Tarım Arazisi alanlarını 20-45 bin TL/ dönüm bedelle kamulaştırıp, sonrasında 1 milyonTL/ dönüm bedellerle pazarlayarak rant elde edenlere karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz.Hiçbir sanayi hammaddesi bölgede bulunmadığı halde yapımında ısrar edilen, ekolojik dengeye, tarıma ve tarımla uğraşan tüm bileşenlere adeta savaş açan bu rant projesine karşı sizleri dayanışmaya çağırıyoruz.”

Güney Marmara Dayanışması: Yaşam alanlarımızı ranta kurban etmeyeceğiz!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin