1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Haiti: Başkan Moise uyuşturucu kaçakçılığına yardım ettiği için öldürüldü

Haiti: Başkan Moise uyuşturucu kaçakçılığına yardım ettiği için öldürüldü

featured
service

Jovenel Moise

Haiti konusunda ABD için en iyi şey Jovenel Moïse’nin kenara alınması ve “başbakanın seçeneğine” başlamasıdır. Pamela White, 2012’den beri ABD’nin Haiti Büyükelçisi, Mart 2021’de Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nde bir duruşmada. Aynı yılın Temmuz ayında Haiti Devlet Başkanı suikasta uğradı.

Sinir bozucu Moise

White’ın müdahalesi The Intercept tarafından bildiriliyor. Florida Demokrat Partisi üyesi Ted Deutch’in Haiti’deki durum ve “sinir bozucu” Moise hakkındaki sorusuna White, şu yanıtı verdi: “İstifa etse iyi olurdu, ama istifa edeceğini sanmıyorum […]. Bu yüzden bence bunu bir kenara bırakırsak […] ve yolsuzluğa bulamamış atanmış bir başbakan bulursanız” daha iyi olur.

Moise’nin yerini alması durumunda White, “güvenilir” bir seçim yaratmak için, 2004’te Jean Bertrand Aristide’yi görevden alan ve o zamandan beri çeşitli Haiti seçimlerini denetleyen darbeden sonra ABD tarafından oluşturulan Seçim Kurulu olan CEP üyelerinin değiştirilmesine devam etmek gerektiğini söyledi.

Deutch’in White’a başka bir soru sorarak, “Moïse yönetimi tarafından denetlenen herhangi bir oylamanın Haiti halkı tarafından otomatik olarak gayrimeşru olarak görüleceğini” söyleyerek başladığı ve eski büyükelçiyle Moise’nin bir sorun olduğu konusunda hemfikir olduğu bir nokta.

Oturumun tartışma noktası, 2017’de seçilen Moise’nin, Abd hükümeti, Amerikan Devletleri Örgütü ve Birleşmiş Milletler tarafından da tanındığı gibi, görevinin 2022’de sona ermesi talebinde bulunmasıydı, ancak daha önce sona ermesi gerektiğine inanan bazı Haitili ve Amerikalı uzmanların görüşüne karşı çıkan White’ın kendisini hatırlattı.

The Intercept’e röportaj veren White, Moise’e karşı bir komplo kurulduğunu açıkça reddetti. Ertesi Temmuz’da öldürüldüğü ve Haiti’nin Başbakan seçeneğini bildiği gerçeği devam ediyor, çünkü Moise tarafından suikastından bir gün önce başbakan olarak atanan Ariel Henry yerini aldı.

Moise’nin katilleriyle Covid uzmanı ilişkileri

Bir beyin cerrahı olan Henry, daha önce siyasi roller üstlenmişti ve göreve gelmeden önce “ülkenin Covid-19’a tepkisini denetleyen, daha önce ise ABD tarafından desteklenen yedi Haitili liderden oluşan Sages Konseyi’ne ortak olarak kabul edilen” organın bir parçasıydı.

Geçen Eylül ayında, Haitili bir sulh hakimi olan The Intercept’i, Henry’yi Moise suikastında rol oynamakla suçladı, bu da savcılık başkanına soran yeni başkanın öfkesini uyandıran bir suçlama. Devam etmeyen Henry, ikisini de kovdu, daha sonra White’ın istekleri doğrultusunda CEP’in dağılmasına devam etti.

Özellikle, sulh hakimi, başkandan Moise’e suikast planının kahramanı Joseph Felix Badio ile olan bağlantılarından hem önce hem de sonra hesap vermelerini istemişti.

Temaslar daha sonra Badio’nun suç ortağı Rodolphe Jaar tarafından New York Times’a verdiği röportajda doğrulandı ve Haitili işadamı “Bay Badio ve grubun diğer üyeleri ona ABD’nin tam desteğini aldıklarını söylediği için komploya katılmayı kabul ettiğini” açıkladı.

Moise’nin cinayeti ve gölgeleri hakkında daha önce yazmış, Florida merkezli bir Güvenlik Ajansı tarafından tutulan paralı askerlerden oluşan bir komando tarafından nasıl suikasta kurbanlandığını anlatmıştık, başkanlık konutuna yaklaşarak vatandaşları sakinleşmeye davet etti ve bunun ABD’nin uyuşturucuyla mücadele şirketi DEA’nın bir operasyonu olduğunu açıkladı.

Komandoların bazı üyeleri, tutuklandıktan sonra, Tanrıça’nın muhbirleriydi, öyle ki, içlerinden biri, tüm paralı askerleri tutuklayan polis avından kaçmaya çalışırken Ajans’taki ataşesiyle bile iletişime geçti.

Moise ve Clinton Vakfı

Cinayetin nedenlerini açıklamak için her zaman New York Times:” Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse isim vermek üzereydi. Temmuz ayında suikasta uğramadan önce, dosyayı hazırlamakla görevli dört üst düzey Haitili danışman ve yetkiliye göre, dosyayı ABD hükümetine teslim etmek amacıyla Haiti’nin uyuşturucu ticaretinde yer alan politikacıların ve işadamlarının bir listesi üzerinde çalışmıştı. Cumhurbaşkanı yetkililere kimseyi esir almama emri vermişti, iktidarı ele almasına yardım eden güçlülere bile.”

“Ölümünden önceki aylarda Moïse, Haiti’nin gümrük departmanını temizlemek, kaçakçılık için kullanılan bir limanı kamulaştırmak, uyuşturucu tacirleri tarafından kullanılan bir pisti yok etmek ve kirli para aklamak için kullanılan yılan balıklarındaki kazançlı ticareti araştırmak için adımlar attı.”

Özellikle, ülkenin en güçlü adamlarından biri olan eski Cumhurbaşkanı Michel Martelly’nin kayınbiraderi Kiko olarak bilinen Charles Saint-Rémy’ye baskı yapmıştı, Moise’yi halefi olarak seçmişti, ancak Ariel Henry’de güvenilir adamı vardı, 2011’den 2016’ya kadar süren ilk yönetimi sırasında İçişleri ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev yapmıştı (tesadüfen, Haiti medyasına göre White’ın Martelly ile de iyi bir ilişkisi var).

Martelly’nin başkanlığı Haiti’nin yakın tarihinde bir dönüm noktasıydı. Felaket bir depremden hemen sonra, ABD Clinton Vakfı’nın aslan payını aldığı büyük bir yeniden yapılanma çalışması başlatmıştı.

Haiti’ye doğrudan yardım konusunda tartışmalar var. Bu noktada la Stampa’daki eski bir makaleyi okuyabilirsiniz: “‘Yardımın kötü yönetilmesi’: Clinton Vakfı’na karşı Haiti“.

O zaman Dışişleri Bakanı olan Clinton, bu rolü güvence altına almak için, Ekonomi Politikaları Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan e-postalarında kanıt olduğu gibi, 2010 seçimlerinde seçilen favorisi Martelly’yi bizzat almak için kendini harcadı..

Haiti’de çürümüş bir şey var, ama Amerika’da bile şaka yapmıyorlar.

Kaynak:piccolenote

Haiti: Başkan Moise uyuşturucu kaçakçılığına yardım ettiği için öldürüldü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin