Hak ihlallerini aktaran tutsağa ölüm tehdidi

featured
service

Haber Merkezi: Hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri ve keyfi uygulamalar artarak devam ediyor. Tutsaklar yaşadıkları hukuksuzlukları ailelerine aktarıyor ve bu nedenle de saldırılara uğruyor.

Hapishanede yaşadıkları hak ihlallerini mektupta aktardıktan sonra farklı bir hapishaneye sürgün edilen Davut Başkan, ölümle tehdit edildiğini söyledi.

Kayseri Bünyan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutulan Davut Başkan, hapishanede yaşanan hak ihlallerine dair Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup göndermesinin ardından Bolvadin T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sürgün edildi. Başkan’ın babası Şehmuz Başkan, sevkin Gergerlioğlu’nun 24 Aralık’ta konuyu Meclis gündemine getirmesinin ardından yaşandığını aktardı. Sürgün edildiği hapishanede de hak ihlallerinin devam etmesi üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvuran Başkan, oğlunun ölümle tehdit edildiğini ifade etti. 

13 yıldır tutuklu bulunan oğluyla en son yaptığı telefon görüşmesine değinen Başkan, oğlunun “Beni ölümle tehdit ediyorlar” dediğini paylaştı. Başkan, “Oğlumun başına bir şey gelirse Adalet Bakanlığı ve hapishane müdürlüğü sorumludur. Bugün hapishanede bulunan tutukluların kitap okuma, sohbet, kurs vb. sosyal etkinlikleri yapma hakları vardır. Oğlum kendisine yapılan ölüm tehdidini kamuoyunun bilmesini istedi. Devlet oğlumun güvenliğini sağlamaya mecburdur. Cezası olan tutuklular, cezalarını çekerler fakat yapılan tehdidi kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Gardiyanların sürgün sırasında oğluna “teröristsiniz” dediğini aktaran Başkan, insanlık dışı uygulamaların son bulmasını istedi. Oğlunun 13 yıllık tutukluluğu boyunca hep ailesinden uzak yerlere sürgün edildiğini söyleyen Başkan, “Eğer adalet olsaydı bugün bu ülkede oğlum Diyarbakır Hapishanesi’nde ailesinin bulunduğu yerde olurdu. Geçen yıl Kayseri Hapishanesi’nde bulunan oğlumun görüşüne giderken ben ve eşim trafik kazası geçirerek, ağır yaralandık. İmkanımız da yok. Eşim yaklaşık 6 yıldır ekonomik durumumuzdan kaynaklı oğlunu göremiyor. Tutukluları ailelerinden uzak yerlere götürmeleri bilerek yapılıyor. Bunun nedeni ailelerin çocuklarını görmelerini engellemek” diye belirtti. (MA)

Hak ihlallerini aktaran tutsağa ölüm tehdidi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin