Halk direndi, HES iptal oldu

featured
service

Haber Merkezi: Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da doğanın ranta peşkeş çekilmesi, bir çok noktada felaketlere neden oluyor. Yaşam alanlarını savunan halkın karşısına sermayenin bekçisi devletin kolluk güçleri dikiliyor.

Ordu’nun Korgan ilçesinde de yapılmak istenen Balamir HES projesine karşı mücadele eden bölge halkı, mahkemeden kazanımla ayrıldı.

Mahkeme, dava konusu işlemin hukuka aykırılığına dikkat çekerek uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğini belirtti ve yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

“BUNDAN SONRA YAPILACAK HER ŞEY SUÇTUR”

Balamir HES projesine karşı yaklaşık bir buçuk yıldır mücadele eden halk, Ordu 2. İdare Mahkemesi’ne açtığı yürütmeyi durdurma davasını kazandı. Bölge halkı tarafından sevinçle karşılanan karar sonrasında açıklama yapan köylülerin avukatı İsmail Topçuoğlu, “Haklı mücadelemiz sonuç vermeye devam ediyor. Ordu 2. İdare Mahkemesi Balamir HES projeleri için verilen ÇED raporunun yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Bu kararla artık HES’i yapan şirketin adım atma, çivi çakma imkânı hukuken kalmamıştır. Bundan sonra yapılacak her şey suçtur” dedi.

TELAFİ EDİLEMEZ SONUÇLAR

Ordu 2. İdare Mahkemesi kararında “hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden” ifadelerini kullanarak teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdiğini açıkladı.

Halk direndi, HES iptal oldu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin