Halkevcilerin yargılandığı duruşma salonuna polis silahıyla girdi

featured
service

Haber Merkezi: Halkevcilerin yargılandığı salona güvenlik şube polisleri silahlarıyla girdi. Avukatların tepkisi üzerine polisler salondan kaçtı.

24 Ekim 2020’de Halkevleri’nin “Güvenceli çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz” kampanyası kapsamında Ankara’da yaptığı eylemde gözaltına alınan 24 kişi hakim karşısına çıktı. Halkevcileri gözaltına alan Güvenlik Şube’ye bağlı polislerin de mahkeme salonunda bulunmasına tepki gösterildi. Avukatların talebi üzerine polislere soran hakimin sorusu üzerine üzerinde silah da olduğunu itiraf etti. Ardından polisler salondan kaçtı

24 Ekim 2020’de Halkevleri’nin “Güvenceli çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz” kampanyası kapsamında Ankara’da yaptığı eylemde gözaltına alınan 24 kişi hakim karşısına çıktı.

Polis gözetiminde savunma baskısı

Duruşma salonuna yargılanan Halkevcilere destek olanların yanı sıra eylemde Halkevcileri gözaltına alan Güvenlik Şube’ye bağlı polisler de vardı. Avukatlar polislerin, dosyanın bir tarafı olması gerekçesiyle salondan çıkarılmasını talep etti. Ancak mahkeme başkanı, bu talebi reddederek Halkevcileri polis gözetiminde savunma yapmaya zorladı.

Mahkemenin bu kararının ardından ilk sözü alan Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, kendilerinin iki yıl önce gözaltına alınarak Anayasal haklarının gasp edildiğini ifade ederken polislerin salondan çıkarılmayarak adil yargılanma haklarının da gasp edildiğini belirtti. Merttürk bu ifadesinin ardından adil yargılanma ortamının oluşmadığı için savunma yapmayı reddettiğini söyledi.
Merttürk’ün ardından diğer Halkevciler de benzer şekilde adil yargılanma ortamının ortadan kalkması nedeniyle polislerin salondan çıkarılmadığı sürece savunma yapmayacağını ifade etti.

Merttürk, devamında şunları söyledi:

“Biz savunma yapmaktan çekinmiyoruz. Eylemimizin hala arkasındayız. Ama bize her eylemde işkence yapan, şiddet uygulayan polisler buradayken adil yargılanma ortamından bahsedemeyiz. Mahkemenize yardımcı olmak isteriz, bize şiddet uygulayan, işkence uygulayan polislerin hepsini tespit edebiliriz. Ancak bu şartlarda savunma yapmıyorum.”

Yargılananlar arasında bulunan avukat Sevinç Hocaoğulları ise salonda bulunan polislerin taciz amaçlı bulunduğunu ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Şu anda mesai saatindeyiz. Siz de polisin bulunmasını talep etmediğinizi ifade ediyorsunuz. Mesai saatinde sizin talebiniz dışında buraya geliyorlarsa bizim üzerimizde baskı kurmak için yapıyorlar. Biz savunma yapmayı önemsedik ama bu şartlar altında yapamayız. Ankara Emniyeti yasadışılığın bir parçası olmaya devam ediyor.”

Polisin üzerinde silah da var

Avukatların talebi üzerine polislere soran hakimin sorusu üzerine üzerinde silah da olduğunu itiraf etti.

Polislerin dışarı çıkarılması talebi reddedilince avukatlar, daha sonrasında polislerin kimlik bilgilerinin tespit edilmesini istedi. Ancak polisler isimlerini açıklamamakta ısrar etti ve sadece sicil numaralarını verdi.

Halkevcilerin ve avukatların tepkisinin ardından polisler salondan kaçtı. Avukatlar polislerin kaçmasına engel olmaya çalıştıysa da çevik kuvvet barikatla avukatları engelledi. Avukatlar ve sanıklar kaçan polisler hakkında tutanak tutulup suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Duruşmaya ara verildi. Savunmalar ile devam edilecek.

Halkevcilerin yargılandığı duruşma salonuna polis silahıyla girdi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin