Hapishanede yaşamını yitiren Erkmen’in hücre arkadaşı: Can güvenliğimiz yok 

featured
service

Haber Merkezi: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Vedat Çem Erkmen ile aynı odada kalan tutuklu Mehmet Şerif Aslan, can güvenliklerinin bulunmadığını söyledi.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Vedat Çem Erkmen, 19 Aralık 2021’de bulunduğu hücrede yaşamını yitirdi. Erkmen ile yanı koğuşta kalan arkadaşı Mehmet Şerif Aslan, ailesini arayarak can güvenliklerinin olmadığını belirterek, destek talebinde bulundu. Aslan’ın ailesi, hukuki destek talebiyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne başvurdu.

CAN GÜVENLİĞİ YOK

Kısa bir süre yaptıkları telefon görüşmesinde kardeşinin kendilerine, “Can güvenliğim yok” dediğini söyleyen Aslan’ın ağabeyi Rasim Aslan, endişeli olduklarını söyledi. Aslan, “Kardeşim 2011 yılında Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yakalandı. Yakalandığı sırada yoğun işkencelere maruz kaldı. Sırasıyla Bingöl, Diyarbakır ve son olarak Tekirdağ Cezaevine götürüldü ve ağırlaştırılmış hapis cezası aldı. Geçen gün bizi aradı ve ‘Bizim arkadaşımız (Vedat) intihar etmedi. Bizim de bu cezaevinde can güvenliğimiz yok. Beni bu cezaevinden çıkarmaya çalışın’ dedi. Biz de İHD’ye başvuru yaptık. Kardeşimiz baskı altında ve can güvenliliğinden endişe duyuyoruz. Başına bir şey getirirler diye korkuyoruz. Cezaevlerine yönelik baskılar çok fazla. Herkeste destek bekliyoruz” dedi.

Hapishanede yaşamını yitiren Erkmen’in hücre arkadaşı: Can güvenliğimiz yok 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin