1. Haberler
  2. TUTSAKLAR
  3. “Hasta mahpus Civan Boltan serbest bırakılsın” 

“Hasta mahpus Civan Boltan serbest bırakılsın” 

featured
service

Haber Merkezi: Doktorların “hapishane de kalamaz” raporunu verdiği hasta tutsak Civan Boltan’ın durumu ağırlaşıyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için her hafta yaptığı “F Oturumu” eyleminin 510’uncusunu Taksim’de bulunan dernek binasında yapıldı. Komisyon üyeleri, bu hafta Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsak bulunan Civan Boltan’ın durumuna dikkat çekti. Açıklamanın yapıldığı salona “Hasta mahpus Civan Boltan serbest bırakılsın” pankartı asıldı.

BEYNİNDE ŞARAPNEL PARÇASIYLA YAŞIYOR 

İHD Hasta Tutuklular Komisyonu üyesi Mehmet Acettin, hapishanelerden bir ayda 7 tutuklunun yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, tutsakların ruh ve beden sağlığının sürekli olarak ağır tehdit altına olduğunu söyledi.

Bolu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan hasta tutsak Civan Boltan hakkında bilgi veren Acettin, “Çıkan bir çatışmada atılan bombanın patlaması nedeniyle ağır yaralanmış, yaralı olarak gözaltına alınmış, hastane yerine sorguya alınarak tedavisi engellendiği için sol gözü tamamen, sağ gözü yüzde 80 oranında görme yetisini kaybetmiştir. Bu olay esnasında sağ kolunu da kaybeden Boltan’ın beyninde bulunan şarapnel parçası yüksek hayati risk nedeniyle çıkartılamamaktadır. Aynı zamanda Reyno Sendromu diye bilinen bir hastalığı ve bu hastalıklara bağlı ciddi rahatsızlıkları bulunan Boltan için tedavisini yapan hekimler tarafından ‘cezaevinde kalamaz’ yönünde rapor verilmiş ancak Adli Tıp Kurumu (ATK) aksi yönde rapor düzenleyerek serbest bırakılmasını engellemiştir” diye paylaştı.

‘KÜRT OLDUĞU İÇİN BU KARARI VERDİ’

Boltan’ın kardeşinin derneklerine yaptığı açıklamayı paylaşan Acettin, “Doktorlar, beynindeki şarapnel parçasının milimetrik kıpırdaması bile ölümüne neden olabilir diyor. Tedavisini yapan doktorların; ‘Cezaevinde kalamaz’ yönünde verdiği rapora rağmen, kardeşimin davası siyasi olduğundan ve ağabeyim Kürt olduğu için ATK cezaevinde kalabilir yönünde karar verdi ve ‘durumu iyidir, kendi hayatını sürdürebilir’ denilerek tedavisi de yapılmıyor’ demiştir” diye aktardı. Acettin, Boltan ve diğer tüm hasta, yaşlı, engelli tutukluların bir an önce serbest bırakılmasını isteyerek, bu konuda kamuoyunu duyarlı olmaya davet etti. (MA)

“Hasta mahpus Civan Boltan serbest bırakılsın” 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin