Hasta ve infazı yakılan tutuklular için yapılan eyleme polis saldırdı: 10 kişi gözaltına alındı

featured
service

İstanbul’da hasta ve infazları yakılan tutukluların yakınlarının Adalet Nöbeti eylemine polis saldırdı. HDP İstanbul İl Eş Balkanu İlknur Birol’un da aralarında olduğu 10 kişi gözaltına alındı

İstanbul’da hasta ve infazları yakılan tutukluların yakınları, Adalet Nöbeti eylemlerinin 23’üncüsü için Mecidiyeköy Meydanı’nda buluştu. Tutuklu yakınlarının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Oya Ersoy, Züleyha Gülüm ve Ali Kenanoğlu, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Cumartesi Anneleri, HDP Kadın Meclisi, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER), Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) üyeleri ile çok sayıda kişi de eyleme destek verdi.

Eylemin yapıldığı meydan çevik kuvvet polisleri tarafından gözaltı araçlarıyla ablukaya alındı. Taciz ve işkenceyle gündeme gelen İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde Güvenlik Şube Müdürü Muhammed Hanifi Zengin’in de eylem alanındaydı.

“Cezaevleri zulüm evine döndü”

Polisin engelleme girişimleri ve ablukaya almasına rağmen tutuklu yakınları yaptıkları konuşmalarla cezaevlerindeki hak ihlallerine dikkat çekti. HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, “Cezaevlerinde insanlar katlediliyor. Cezaevleri zulüm evine döndü. Son süreçte 47 mahpus yaşamını yitirdi. ‘Yaşam yok olmasın’ diye yaptığımız açıklama engelleniyor. bunu kabul etmiyoruz. Çocuklar katledilmesin, cezaevinde tutularak ölüme gönderilmesin” dedi. Konuşmalar sırasında polis saldırdı.

10 gözaltı

HDP İstanbul İl Eş Balkanu İlknur Birol, tutuklu yakınları Fince Akman, Cemile Çiftçi, ANYAKAY-DER Eş Başkanı Evin Genç, HDP’li Zübeyde İnce, Cumartesi Annesi Hanifi Yıldız’ın da aralarında olduğu toplam 10 kişinin gözaltına alındı.

Kaynak:Mezopotamya Ajansı

Hasta ve infazı yakılan tutuklular için yapılan eyleme polis saldırdı: 10 kişi gözaltına alındı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin