Hastahanenin ”cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Özbek’in tahliyesine ATK engeli

featured
service

Haber Merkezi: Özge Özbek’in hastanede tedavi olduğu sırada tutuklanarak hapishaneye götürüldüğünü ifade eden Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Özge Özbek için hastanenin “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen ATK’nin tahliyesine engel olduğunu söyledi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutsakların durumuna dikkati çekmek için gerçekleştirdikleri eylemlerinin 396. haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Tedavi haktır engellenemez ve hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartının taşındığı açıklamada konuşan İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan ağır hasta tutsaklardan Özge Özbek’in durumunu aktardı.

‘İYİLEŞME İMKÂNI BULAMADAN HASTANEDEN TUTUKLANDI’

Özge Özbek’in üniversite öğrencisi olduğu yıllarda hakkında açılan dava sonucunda 6 yıl 3 ay ceza aldığını ve tutuklanmadan önce Diyarbakır Valiliği’ne memur olarak atanıp sosyal hizmetler uzmanı olarak çalıştığı bilgisini veren Fatin, “1985 doğumlu olan Özbek, beyninde tümör olması sebebiyle 27 Ekim 2020 tarihinde İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde açık beyin ameliyatı geçirmiştir. Ameliyat sonrasında hakkında yakalama kararı olması sebebiyle de iyileşme imkânı dahi bulamadan hastanede tutuklanmış ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna götürülmüştür” dedi.

HASTA TUTSAĞA ATK ENGELİ

Özge Özbek’in durumunun ağır olduğunu ve yeni ameliyat olması nedeniyle yapılan başvurular sonucunda, İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından üç ay infaz erteleme kararı verildiğini söyleyen Fatin, üç ayın ardından kararın uzatılmadığını ve tekrar hapishaneye götürüldüğünü söyledi. Darıca Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden sağlık kurulunun 24 Aralık 2021’de Özge Özbek için, “Hapishane şartlarında kalması uygun değildir” raporu verdiğini ifade eden Fatin, “İstanbul ATK tarafından bu rapor kabul edilmemiş ve ‘hapishanede kalabilir’ raporu verilerek sağlık hakkı ihlal edilmiştir” ifadelerini kullandı.

‘ATK RAPORUNDA BEYİN CERRAHININ İMZASI YOK’

ATK tarafından verilen raporda Nöroloji, Üroloji ve Psikiyatri doktorlarının imzası olduğunu ancak asıl görmesi gereken Beyin Cerrahının bu kararda imzasının olmadığın söyleyen Fatin, “Özge Özbek, açık beyin ameliyatı geçirmesi sebebiyle temel yaşamsal ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak durumda değildir ve beraber kaldığı arkadaşlarının desteğine ihtiyaç duymaktadır. Geçirmiş olduğu ameliyatın ağırlığı ve riski de dikkat alındığında ayrıca hijyen bir ortamda bulunması gerekmektedir. Beyninde birden fazla tümör bulunmakta, tedavisi de devam etmekte ve ayrıca sonraki süreçlerde de tekrar ameliyat edilmesi gerekmektedir. Tüm bu durumlar raporlarında da yer almaktadır. Ayrıca epilepsi tanısı da konulmuştur” şeklinde konuştu.

İNFAZIN ERTELENMESİ ÇAĞRISI

Özge Özbek’in hastalıklarının hala devam ettiğine ve hastane tarafından da hapishanede kalamayacağına dair rapor verildiğine dikkati çeken Fatin, “Hapishanede yaşamını tek başına devam ettiremeyen hastanın hijyenik ve daha sağlıklı koşullarda tedavi edilmesi elzemdir. Hapishane koşullarında tedavisinin yapılamayacağı, iyileşmenin sağlanamayacağı ve riskin de devam edeceği açıktır. Yaşam hakkının korunması için bir an önce infazının ertelenmesini ve tedavisine ailesinin yanında devam etmesini talep ediyoruz” çağrısında bulundu.

(JINNEWS)

Hastahanenin ”cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Özbek’in tahliyesine ATK engeli

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin