HDP: “Kimyasal kullanımı savaş suçudur, iddialar araştırılmalıdır!” 

featured
service

Haber Merkezi: Türk devletinin KDP işbirliğinde Güney Kürdistan’a yönelik 18 Nisan’da başlattığı işgal saldırıları devam ediyor. Gerilla karşısında istediği sonucu elde edemeyen Türk devleti, gerilla güçlerine karşı yasaklı olan kimyasal silahlar kullanıyor.

HDP’de yaptığı açıklamada Türk devletinin savaş suçu işlediğini belirterek, “Kimyasal kullanımı savaş suçudur, iddialar araştırılmalıdır!” dedi.

HDP’nin açıklaması şu şekilde:

“Türkiye’nin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında 2021’den beri sürdürdüğü operasyonlarda, uluslararası hukuk tarafından savaş suçu olarak nitelendirilen kimyasal kullanıldığına dair ciddi bulgular ve iddialar söz konusudur. Medyaya en son düşen görüntüler de bu iddiaları güçlendirmektedir.

2021’den bu yana dönem dönem kimyasal kullanımı haberleri gündeme gelmektedir. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı hareket ettiği iddiaları ifade edilmektedir.

Bu gelişmeler bölge halklarında endişe yaratmakta ve olası katliamların da kapısını aralamaktadır.

Bir kez daha vurguluyoruz; kimyasal kullanımı Cenevre Konvansiyonu’na aykırıdır, savaş suçudur ve açıkça insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.

Demokratik kamuoyunu bu gelişmeler karşısında ses çıkarmaya çağırıyoruz. Ülkeyi krizlerden krizlere sürükleyen AKP-MHP iktidarının güvenlikçi ve çatışmacı politikalardaki bu ısrarı, daha fazla krizi beraberinde getirmektedir.

Başta Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (OPCW) ve Birleşmiş Milletler olmak üzere ilgili uluslararası kurumları ve kamuoyunu daha etkili çalışma yapmaya davet ediyoruz.

Ayrıca Kürdistan Bölgesel Yönetiminin, kendi topraklarında cereyan eden kimyasal saldırı araç ve malzemelerin kullanımına dair iddiaları ciddi bir şekilde araştırması gerektiğini vurguluyoruz.

Kimyasalı kullanan, tedarik eden ve nakledenler hakkında derhal soruşturma açılmalıdır.

HDP olarak bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; Kürt sorunu askeri yöntemlerle şimdiye kadar çözülemedi, bundan sonra da çözülemeyecektir. Ülke ve bölge halklarımız için tek doğru yol demokratik zemindeki diyalog ve müzakeredir.”

HDP: “Kimyasal kullanımı savaş suçudur, iddialar araştırılmalıdır!” 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin