1. Haberler
  2. KÜRDİSTAN
  3. HDP’ye saldırı Kuzey Kürdistan kentlerinde protesto edildi 

HDP’ye saldırı Kuzey Kürdistan kentlerinde protesto edildi 

featured
service

Haber Merkezi: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler ilçe binasına yönelik gerçekleşen faşist saldırı Kuzey Kürdistan’ın birçok kentinde protesto edildi.

DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır İl Örgütü, Dağkapı Meydanı’nda yaptığı açıklamayla saldırıya tepki gösterdi. Özgür Kadın Hareketi (TJA), HDP Diyarbakır İl Örgütü Eşbakanları Gülistan Atasoy ve Zeyyat Ceylan, Barış Anneleri Meclisi, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve çok demokratik kitle örgütü temsilcisi açıklamaya katıldı. “Bu faşist saldırıların hesabı bir gün mutlaka sorulacak. HDP umuttur umut dimdik ayakta” pankartının açıldığı açıklamada HDP Diyarbakır İl Eşbakanı Gülistan Atasoy, kutuplaştırıcı dilden kaynaklı katliamların yaşandığına işaret etti. Atasoy, “Dün çok büyük bir katliamın eşiğinden dönüldü. Ama bu eşikten dönme ne kolluğun ne de İçişleri Bakanlığı’nın önlem almasından kaynaklıydı. Şans eseri döndük. İzmir’de de gördük bu katliamlar yol göstere göstere yapılıyor. Her defasında ‘münferit olaydır’ denilerek üzeri kapatılıyor. Ama biz izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin yöneticileri dünden beri tek bir açıklama yapmadı. Normalleştirmeye çalışıyorlar” diye belirtti. Atasoy, “Neden HDP’yi hedef gösteriyor? Çünkü bugün halkı düşmanlaştıran bu sisteme karşı barışı savunan tek parti HDP. Ne yaparsanız yapın bizi devraldığımız mücadele mirasından alıkoyamazsınız. HDP dimdik ayakta” ifadelerini kullandı.

HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ise, “Onlar ne yaparsa yapsın o faşizmlerine büyük bir cevap vereceğiz ve boşa çıkaracağız. İstasyon Meydanı’ndaki, Ankara’daki, Suruç’taki katliamları unutmadık. Failleri de biliyoruz. Bu ülkeye adalet mutlaka gelecek. Bu katliamların altında imzası olanlar elbette yargılanacaklar. AKP ve MHP sıkıştıkları zaman Kürtlere  saldırıyor. Ama kaybeden ve tasfiye edilen onlar olacak. Halkta hiçbir karşılıkları yok” şeklinde konuştu.

BATMAN

Batman HDP İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. Görevden alınarak yerlerine kayyum atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Barış Anneleri Meclisi, TJA, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. HDP İl Eşbaşkanı Ömer Kulpu, “HDP büyük emek ve bedellerle bugüne gelmiş bir partidir. Saldıralar ile geri adım atmaz. Saldırıları korkularındandır. Ne yaparsa yapsınlar gidiciler. Hiçbir provokasyon onları kurtaramaz. HDP direniş partisidir” dedi.

SİİRT

HDP Siirt İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya Milletvekilli Sıddık Taş, Barış Anneleri Meclisi, TJA ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “HDP halktır halk burada” sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan Milletvekili Sıdık Taş, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun partilerinin sürekli hedef haline getirdiğine dikkati çekti. Saldırganların Erdoğan ve Soylu’dan cesaret aldığını kaydeden Taş, “Deniz Poyraz katliamında olduğu gibi önce saldırttılar sonra da onu korumaya yönelik açıklamalarda bulundular. Gidecekler. Bu faşist saldırılara karşı her zaman olduğu gibi dimdik halkımız ile birlikte direneceğiz” dedi.

BİNGÖL

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yapılan açıklamayla da saldırıya tepki gösterildi. HDP’lilerin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, ortak mücadele çağrısı yapıldı.

ŞIRNAK

HDP Şırnak il binası önünde yapılan açıklamaya, HDP Şırnak Milletvekilleri Nuran İmir, Hasan Özgüneş, parti il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Özgüneş, partilerine yönelik saldırı, gözaltı ve tutuklamaların mücadelelerini durduramayacağını belirterek, HDP’yi kriminalize eden ve hedef gösteren dilden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Açıklama, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla sonlandı.

URFA

HDP Urfa İl Örgütü de yapılan saldırıyı kınadı. İl binasında konuşan İl Eşbaşkanı Ziya Çalışkan, partilerine yönelik tüm saldırıların azmettiricisinin AKP iktidarı ve küçük ortağı olduğunu belirtti. Partinin İzmir il binasına saldırıyı da hatırlatan Çalışkan,”HDP’yi kriminalize ederek suçlama, provokasyonlar ve gerginlik politikaları artık bu iktidarın ömrünü uzatmaya yetmeyecektir. Bu iktidar gidecek ve yaptıkları bütün suçların, yolsuzlukların hesabını yargı ve tarih önünde verecektir. Bizlerin demokrasi, özgürlük ve barış yürüyüşünü durdurmak isteyenlere, bizler direnerek, mücadele bayrağını daha da yükselterek cevabı vereceğiz” dedi.

VAN

HDP Van İl Örgütü de Edremit İlçe binası önünde açıklama yaptı. HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, il ve ilçe örgütü yöneticilerinin katıldığı açıklamada, “Baskılar ve saldırılar bizi yıldıramaz HDP umuttur umut dimdik ayakta” pankartı açıldı. HDP Van İl Örgütü Hukuk Komisyonu’ndan avukat Sedat Düşünmez, saldırının failinin partilerini hedef gösterenler olduğunu söyledi. Saldırının Roboskî’nin 10. yıl dönümünde yapıldığına dikkati çeken Düşünmez, bunun tesadüf olmadığını belirtti. AKP-MHP iktidarının kaybettiği iktidarını bir dönem daha uzatmak için ülkeyi yangın yerine çevirdiğini kaydeden Düşünmez, “Ant olsun ki bu halkın emeğini, insan gücünü, hukukunu, varlığını hiçleştiren siyaseti al aşağı edeceğiz. Hem de öyle bir şekilde alt edeceğiz ki bir kere daha hiçbir siyaset bu ülkede halkımıza karşı bu ırkçı ve nefret dilini ağzına alabilmeye yeltenemeyecektir” diye konuştu.

HAKKARİ

Hakkari’de yapılan açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Lokman Özdemir, “HDP’ye yapılan bu tür saldırılar, Türkiye halkları ile kurduğumuz birlikte yaşama iradesine yapılan bir saldırı olarak görmek lazım. Bu birlikte yaşama irademizi kıramazlar. Kardeşlik barış yolunda yürüyüşümüz devam edip kazanacaktır. Bizi bu provokasyonlarla korkutup yolumuzdan alıkoyacaklara mücadele tarihimize ve pratiğimize bakmalarını öneririz” dedi.

Öte yandan Şemdinli ilçesinde de saldırı protesto edildi.

AĞRI

HDP Ağrı İl Örgütü de parti binası önünde yaptığı açıklamayla saldırıyı kınadı. HDP Yöneticisi Erol Berke, “Bu saldırıyı Deniz Poyraz arkadaşımızın öldürülmesinden biliyoruz. Saldırgan burada da öldürme amaçlı partimize girmiştir. Biz bunlara baş eğmeyeceğiz” dedi.

Doğubayazıt ilçesinde de açıklama yapıldı. 

HDP’ye saldırı Kuzey Kürdistan kentlerinde protesto edildi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin