‘Henüz Bitmedik’: Demiryolu Hattı İşçileri Yeni Anlaşmayı Reddediyor

featured
service

ABD

Demiryolu işçileri, yük demiryolu taşıyıcılarıyla ulusal bir geçici anlaşmayı reddetti. Büyük mühendis ve orkestra şefleri sendikaları bu hafta anlaşmalarını oylamaya başladı. Demiryolu işçileri şu anda ücretli hasta günleri almıyor ve bu geçici anlaşmalar bunu düzeltmeyecek. Fotoğraf: WSDOT (CC BY-NC-ND 2.0)

Jonah Furman / İşçi Notları

Raylar ve köprüler inşa eden ve bakımını yapan Yol Çalışanlarının Bakım Kardeşliği üyeleri, yük demiryolu taşıyıcılarıyla ulusal bir geçici anlaşmayı reddetti.

Sendikanın 23.900 yük demiryolu işçisinin 12.000’inden biraz daha azı oy kullandı, sendika 10 Ekim’de yüzde 56’sının anlaşmaya karşı oy kullandığını açıkladı.

Liderler, pazarlık masasına geri dönmeyi umduklarını söyledi. Sendika, olası herhangi bir grevi en erken 19 Kasım’a erteliyor.

BMWE Başkanı Tony Cardwell, yaptığı açıklamada, reddedilmeyi, üyelerin “yönetimin, özellikle hastalık için, daha yüksek miktarda ücretli izin sağlama konusundaki inatçı isteksizlikleriyle gösterilen, yaşam kalitelerini dikkate almadığı” hissine bağladı.

Demiryolu işçileri şu anda ücretli hasta günleri almıyorlar. Sac Metal İşçileri Mekanik Bölümü ile pazarlık koalisyonunun bir parçası olan Teamsters’a bağlı BMWE, yılda 13 hasta günü boyunca bastırmıştı, ancak taşıyıcılar tomurcuklanmayı reddetti.

Sendikadaki bir grup olan BMWE Rank and File United, üyeleri bilgilendirici grev gözcüleri örgütlemeye ve daha güçlü bir anlaşma için bastırmaya teşvik eden bir bildiri yayınladı. “Taşıyıcılara, politikacılara ve dünyaya işimizin bitmediğini göstermek için birlikte durmalıyız. Taleplerimiz karşılanmadı” açıklamasını okudu.

“Sendika önderliğimiz pazarlık masasında ancak onlara verirsek güce sahiptir.”

BİTTİ

Reddedilme büyük bir geri dönüşe işaret ediyor – siyasi liderler anlaşma imzalanmış gibi davranıyorlardı.

Çalışma Bakanı Marty Walsh, 15 Eylül’de, ulusal grevin son tarihine sadece 20 saat kala, Ulusal Taşıyıcılar Konferansı Komitesi ile en büyük iki demiryolu sendikası olan Lokomotif Mühendisleri ve Trenciler Kardeşliği (BLET) ve Sac Metal İşçileri Taşımacılığı Bölümü (SMART-TD) arasında geçici bir anlaşma yapıldığını duyurmuştu.

Politico’nun bildirdiği gibi, Walsh şöyle dedi: “Kutsal Mesih gibi: Olacakların büyüklüğü. Asla tam olarak anlayamayacağız, Tanrı’ya şükürler olsun.”

Müzakerelerin bir parçası olan düzinelerce sendikadan dördü (demiryolu elektrikçileri (IBEW), tren memurları (ATDA) ve büro işçilerini temsil eden Ulaştırma İletişim Sendikası ve her ikisi de Makinistlere bağlı olan tren vagonlarını denetleyen ve bakımını yapan işçileri temsil eden Demiryolu Carmen Kardeşliği) anlaşmaları onayladı.

Machinists District Lodge 19 üyeleri geçen ay anlaşmalarını reddetmek için oy kullandılar. Sendika o zamandan beri yeni bir geçici anlaşma ilan etti. Yerel bir loca lideri olan Reece Murtagh, grev oylamasını ele alması nedeniyle ulusal liderliğe sert bir mektup yazdı.

BLET ve SMART-TD üyeleri bu hafta oylamaya başlıyor. Kondüktörleri ve mühendisleri temsil eden bu iki sendika birlikte, Sınıf I yük demiryollarındaki 115.000 sendika üyesinin yarısını oluşturuyor.

BMWE’den çıkan haberler bu oyları etkileyebilir mi? Illinois’den soyadını kullanmamasını isteyen bir SMART-TD üyesi olan Jack, “başka bir sendikanın tavır aldığını görmenin herkese karşı koymanın mümkün olduğunu göstereceğini” düşünüyor. Ancak üyelerin daha kötü bir anlaşmaya yol açan Kongre müdahalesi konusunda hala gergin olduklarını söylüyor.

YORUCU KOŞULLAR

Olası herhangi bir grevi Kasım ayındaki ara seçimlerden sonraya ertelemek, politikacılar üzerindeki baskıyı hafifletiyor. Kasım ayında bir Kongre müdahalesi, Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi veya Senato’da çoğunluğu kazansalar bile, Demokratların kontrolündeki bir Kongre tarafından yapılacaktır, çünkü yeni seçilen Senatörler ve Temsilciler Ocak ayına kadar göreve başlamazlar.

“Hayır” oyu kısmen, işyerinde giderek daha yorucu hale gelen koşullara karşı bastırılmış öfkeyi yansıtıyor. Demiryolu işverenleri Hassas Programlı Demiryolunu benimsedikçe, işgücünü azalttılar, kalan işçilerin iş yükünü ve saatlerini artırdılar.

Yüzey Taşımacılığı Kurulu’na göre, yük demiryolları son altı yılda yol bakım işlerinin yüzde 20’sinden fazlasını ve 2000 yılından bu yana toplam 50.000’den fazla demiryolu işini bıraktı.

“Şaşırmadım,” dedi Kuzey Dakota, Minot’taki BMWE Lodge 1326’dan Deven Mantz, sözleşmenin reddedildiğini öğrendiğinde. “İnsanlar sinirleniyor ve onu yönlendirecek bir yer istiyorlar. Dikkatli olmazsak, sendikamıza yönlendirecekler. Bu yüzden sendika önderliğimizin adım atması ve bu öfkeyi buna neden olan taşıyıcılara yönlendirmesi gerekiyor.”

HASTALIK ZAMANI VE SAĞLIK HİZMETİ

Beyaz Saray’ın demiryolları ile BLET ve SMART-TD arasında arabuluculuk yaptığı 15 Eylül anlaşmasında ele alınan iki ana konu, sağlık hizmetleri maliyetleri ve tıbbi randevular için izin zamanıydı.

Basında çıkan haberler, anlaşmanın demiryolu işçileri için üç hasta günü yaratacağı gibi geldi. Ancak gerçek dil ortaya çıktığında, yaratılan şeyin hastalık zamanından daha az bir şey olduğu ortaya çıktı: rutin veya önleyici tıbbi randevular için ağır bir şekilde sınırlandırılmış, ücretsiz izin, Salı, Çarşamba veya Perşembe günleri en az 30 gün önceden haber verilerek, ayrıca hastaneye yatış veya ameliyat için katılım cezası yok.

İki sendika, geçici anlaşmayı toplu sözleşme oylaması için göndermeden önce 15 günlük bir “soru ve cevap” süresi düzenledi. Birçok üye şartlardan hemen rahatsız oldu; Iowa’da BLET üyesi ve Railroad Workers United adlı taban grubunun aktivisti Ross Grooters, Twitter’da, “Soruların yanıtlanmasına ihtiyacım yok. Hepimizin HAYIR oyu vermemiz gerekiyor!”

Üçüncü en büyük demiryolu sendikası olan BMWE, bu anlaşmalara tabi değildi, çünkü sendika 10 Eylül’de taşıyıcılarla kendi geçici anlaşmasına varmıştı. Ancak üyeler kendi anlaşmalarını oylamayı beklerken onları yakından takip ediyorlardı.

Posta yoluyla oylama 20 Eylül’de başladı. Sendika, soruları cevaplamak için farklı taşıyıcılar arasında birden fazla Zoom çağrısı yaptı ve ücretler, ikramiyeler ve izin sürelerini ele alan bir Soru-Cevap belgesi hazırladı.

BMWE’nin geçici anlaşması, Ağustos ayında bir Cumhurbaşkanlığı Acil Durum Kurulu tarafından yapılan tavsiyelerle büyük ölçüde, anlaşmanın ömrü boyunca yüzde 22’lik ücret artışları (geriye dönük olarak 2020’ye kadar uzanan ve 31 Aralık 2024’e kadar devam eden) ve yılda bir ek ücretli izin günü eklenmesi de dahil olmak üzere – ancak hasta zamanı yok.

Anlaşma, beş yılın her biri için yıllık 1.000 dolarlık bir ikramiye içeriyordu ve işçilerin aylık sağlık primi ödemelerini ayda 398.97 dolara çıkardı.

Müzakerelerdeki bir diğer önemli konu da seyahat ödenekleri ve evden uzakta harcamalardı. BMWE üyelerinin büyük bir kısmı iş için seyahat ediyor; Seyahat masraflarını dengelemenin ötesinde, bu ödenekler önemli bir gelir kaynağıdır.

Ulusal anlaşma temel standartları belirledi, ancak taşıyıcı tarafından taşıyıcı tarafından çözülmesi gereken belirli detaylar bıraktı. Bu yan anlaşmaların hepsi oylamanın başlangıcında mevcut değildi, bu da hayır oyuna katkıda bulunmuş olabilir. Bazı üyeler “kör” oy kullandıklarını hissettiler, ancak onay döneminin sonunda her taşıyıcının yan anlaşması üyelere serbest bırakıldı.

BİLGİ GREV GÖZCÜLERİ

BMWE üyeleri de dahil olmak üzere demiryolu işçileri, Eylül ayında, ilk grev tarihinin gelip gitmesinden bir hafta sonra, ülke genelindeki yük terminallerinde tabandan gelen bilgilendirme grevleri düzenlediler.

Chicago’da, St. Louis’de, Kansas’ta, Kuzey Dakota’da, Idaho’da, Oregon ve Batı Virginia’da, işçiler, “Daha Fazlasını Talep Ediyoruz” ve “Henüz Bitmedik” yazılı el yapımı pankartlarla ayakta durdular. Görünüşe göre haklıydılar.

‘Henüz Bitmedik’: Demiryolu Hattı İşçileri Yeni Anlaşmayı Reddediyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin