1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. HİNDİSTAN – Stan Swamy cinayetini kınayın!

HİNDİSTAN – Stan Swamy cinayetini kınayın!

featured
service

Siyasi mahkum Stan Swamy bir Hint hapishanesinde öldü. Onun “suç”u, sömürülenler ve ezilenler için yaptığı olağanüstü eylemler, Hindistan’ın ilerici halkını Hindistan Komünist Partisi (Maoist) ile bağlantılı oldukları iddiasıyla hapse atmak için bir komplo olan Koregaon Bhima davasına mahkum edilmesiydi.

Stan Swamy, Adivasi’ye yardım etmek için canını verdi. Bir Cizvit rahibi olarak, yoksulların en yoksullarından bazıları olan Hindistan yerlilerinin hakları için bir savaşçı olmuştur. Hindu-Faşist devlet tarafından ihmal edilen Adivasi, şimdi eski devlet birliklerinin soykırımcı gücüyle topraklarından sürülmektedir.

Peder Swamy, dini çalışmaları için batı Singhbhum’daki Chaibasa’da kaldığı süre boyunca Adivasi’yi tanıdı. Çektikleri acıdan derinden acı çekerek onlara yardım etmeye yemin etti. Filipinler’e yaptığı çalışma seyahati ile sosyal bilinci derinleşti. Daha sonra Adivasi için aktif bir işçi ve savaşçı oldu. Hayatının 84 yılında, 1969’daki Naxalbari ayaklanması, 1975-77’nin Olağanüstü Hal yılları ve JP Narayan hareketi gibi büyük mücadeleleri yönetti. 1991’de Swamy, Jharkhand’a döndü ve Chaibasa’da bir üs kurdu. Adivasi topluluklarının yerinden edilmesiyle ilgili meseleleri ele alan Jharkhandi İnsan Hakları Örgütü’ne (JOHAR) katıldı. Yüzyılın sonunda Ranchi’ye taşındı ve Cizvit toplumu, aydınlar ve Ramdayal Munda ve Xavier Dias gibi aktivistlerin yardımıyla Bagaicha’yı kurdu,

Adivasi topraklarının gaspı, emperyalist tekellerin büyük tarım ve maden şirketlerinin çıkarınadır. Adivasi’nin mülksüzleştirilmesiyle birlikte, Hintli Komprador-Bürokratik-Burjuva yöneticiler, Hindistan’ın yarı-sömürge sömürüsünü derinleştiriyor. Adivasi ise sahip oldukları her şeyle savaşıyor. Hindistan Komünist Partisi (Maoist), onların dedikleri gibi, “Jal, Jungle ve Zameen” (Toprak, Orman, Su) için verdikleri haklı mücadelede onlarla birleşiyor.

Adil ve demokratik olan her şeyi, emperyalizme ve onların uşaklarına karşı her direnişi bu şekilde birleştirerek, HKP(Maoist) Hintli yöneticiler için “iç güvenliğe yönelik en büyük tehdit” haline geldi. Stan Swamy gibi adil insanların direnişinin her bir parçasını yıkarken Partiyi işaret etmelerinin de nedeni budur:

Swamy, aynı röportajda , “Ayrıca 2014-15’te çok sayıda gencin tutuklanıp hapse atıldığı – haksız yerinden edilmelere direnen herkesin hapse atıldığı zamandı dedi. Youtube. Kabilelerin hakim olduğu tüm eyaletlerde, Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Jharkhand, Odisha ve Bengal’in batı kesiminde oluyordu. 2017 yılında tanıdıklarıma, sosyal aktivistlere, insan hakları örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına bir çağrı yaptım ve gelin birlikte oturalım bakalım neler yapabiliriz dedim. Buna seyirci kalamayız” dedi.

Bu nedenle Swamy, önde gelen 16 entelektüelin yer üstü parti işçileri veya “kentsel naxals” olmakla suçlandığı Koregaon Bhima komplo davası kapsamında hapsedildi. Dünyaca ünlü yazar Arundhati Roy, Swamy’nin bu davadaki iması vesilesiyle şunları söyledi:

“Washington Post tarafından bildirildiği üzere bilgisayar sabit disklerinin adli analizi, ajansların bir komplo hikayesini döndürmesine izin veren ödül kanıtının, ortak sanıklardan biri olan Rona Wilson’ın bilgisayarına kötü amaçlı yazılım tarafından yerleştirildiğini ortaya çıkardı. Bu rapor, ana akım Hint medyası ve mahkemeler tarafından gömüldü. …

Ancak, hükümetimizin sanıkları -Hindistan’ın en iyi avukatları, aydınları ve aktivistlerini- hastalıktan ölene veya hayatları mahvolana kadar neredeyse süresiz olarak hapsetmesine izin veren Yasadışı Faaliyetler (Önleme) Yasası adlı bir yasamız var. yıllar hapiste. …

Peder Stan Swamy’nin yavaş yavaş öldürülmesi, kendimize demokrasi dememize izin veren her şeyin o kadar da yavaş olmayan bir şekilde öldürülmesinin bir mikrokozmosudur. Şeytanlar tarafından yönetiliyoruz. Bu topraklara bir lanet getirdiler.”

Stan Swamy hapiste öldüğünde, Maoist Parti Merkez Komite sözcüsü Abhay, onun ölümüyle ilgili bir açıklama yayınladı ve bu açıklama şu şekilde yorumlandı:

O “parti üzüntü ve swamy ölümü hakkında bilgi edinmek için şok olduğunu söyledi.

… Swamy, Parkinson hastalığı ve diğer rahatsızlıklardan muzdarip olmasına rağmen, Bombay Yüksek Mahkemesi kefalet talebine gerektiği gibi yanıt vermemişti. Abhay, Ulusal Soruşturma Ajansı (NIA) ve hapishane yetkililerinin ona karşı acımasız davrandığını iddia etti.

Maoist lider, mücadelesinin ortak güçlerin çıkarlarına hizmet eden Modi hükümetini kızdırdığını belirtti.

Davası yargılama aşamasında olmasına ve sağlığının bozulmasına rağmen hak savunucusunun defalarca kefaletle serbest bırakılmasının reddedilmesinin nedeni buydu. Abhay, NIA, hapishaneler ve yargı sisteminin faşist Modi hükümetinin etkisi altında hareket ettiğini iddia etti. …

”Swamy’nin ölümünden sorumlu olanları cezalandırmayı, Bhima Koregaon davasında suçlananları ve Prof. Saibaba’yı serbest bırakmayı ve UAPA’yı kaldırmayı talep ederken, Brahmanik hindutva-faşist ideolojiye karşı güçlü bir demokratik hareket inşa etmek için acil bir ihtiyaç olduğunu” söyledi .

HİNDİSTAN – Stan Swamy cinayetini kınayın!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin