Hindistan ve İsrail: Grafik ve Sayılarla Silah Ticareti

featured
service

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, iki ülke arasındaki 30 yıllık diplomatik ilişkileri anmak için bu hafta Hindistan’ın başkentine geldi.

Gantz, mevkidaşı Rajnath Singh’in yanı sıra Başbakan Narendra Modi ile “kurumlar arasındaki işbirliğini genişletmek ve derinleştirmek amacıyla” bir araya geldi.

Savunma Bakanlığı Savunma Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü’nden ve Siyasi-Askeri İşler Bürosu’ndan birkaç üst düzey İsrailli yetkilinin yanı sıra İsrail’in silah endüstrilerinden temsilciler de gezisinde ona eşlik etti.

Son yıllarda, İsrail hükümeti, en büyük ve muhtemelen en güvenilir askeri donanım müşterisi olarak Hindistan silah pazarına büyük önem verdi.

Silah gözlemcilerine göre, Hindistan İsrail yapımı silahların en büyük alıcısı ve yılda 1 milyar dolardan fazla harcama yapıyor.

Hindistan, 2017’den bu yana, İsrail silahlarının stratejik ortağı ve ortak üreticisi haline geldi. Geçtiğimiz beş yıl boyunca, her iki ülke de ortak askeri tatbikatlar düzenledi ve polis ve ordu eğitimi ve değişim ziyaretlerine ev sahipliği yaptı.

Ama her zaman böyle olmamıştır. 1992 yılına kadar Hindistan’ın İsrail ile diplomatik ilişkileri yoktu.

Aşağıdaki grafikler, Hindistan’ın silah ticaretinin ve İsrail ile ilişkilerinin son 30 yılda nasıl değiştiğini göstermektedir.

1. Kısa bir tarihçe

Askeri anlaşmalar ancak diplomatik ilişkiler kurulduktan sonra çoğalmış olsa da, ülkelerin 1992’den önce gizli ilişkileri vardı.

İsrail, 1962’de ve ardından 1965’te Çin ve Pakistan’a karşı savaşlarda Hindistan’a silah sağladı. 1970’lerin başında, Hindistan askeri kurumu İsrail teknolojisinden etkilendi ve ona aşık oldu.

1990’ların başında askeri liderler arasındaki çeşitli etkileşimlerin ardından Hindistan, 1995’te Tel Aviv’e bir savunma ataşesi atamayı kabul etti.

1999’da İsrail, Hindistan’a Pakistan’la savaşında acil yardım sağladı ve bu da İsrail’i güvenilir bir askeri ortak haline getirdi.

India Israel arms trade 3

2. Soğuk Savaş’tan sonra bağlar çözüldü

Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana, Hindistan silah tedarikçilerini çeşitlendirmeye çalıştı.

Rusya en büyük tedarikçisi olmaya devam ederken, ABD, Fransa ve İngiltere de kilit tedarikçiler olmaya devam ediyor. Ancak Hindistan’ın İsrail’le olan ilişkisi en büyük vaadi gösterdi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne (Sipri) göre, Hindistan’ın 2021’deki askeri harcamaları, ABD ve Çin’den sonra dünyanın en yüksek üçüncü askeri harcaması olan 76,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2017-2021 yılları arasında Hindistan ve Suudi Arabistan, her biri küresel ticaretin yüzde 11’ini oluşturan dünyanın önde gelen silah ithalatçılarıydı.

Hindistan ve Çin arasında artan düşmanlıklar, iki ülke arasında fiili bir silahlanma yarışının ortaya çıktığı anlamına da geliyor.

2021’de Hindistan ve Çin, Asya ve Okyanusya bölgesi için yapılan tüm askeri harcamaların yaklaşık yüzde 63’ünü oluşturdu.

Sipri, Nisan ayında yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgınının ekonomik etkileri, 2015’ten bu yana görülen dünya askeri harcamalarındaki sürekli artış eğilimini sona erdirmedi” dedi.

Vietnam, “İsrail” Hava Karşıtı Füzeler Satın Aldıktan Sonra Alıcının Pişmanlığını Yaşadı

India Israel arms trade 2

3. İsrail silahlarının hedefi olarak Hindistan

1997 ve 2000 yılları arasında İsrail’in tüm silah ihracatının yüzde 15’i Hindistan’a gitti. 2000’li yılların ortalarına gelindiğinde, Hindistan’ın gözetim ekipmanları, dronlar ve karadan havaya füzeler gibi satın alma yelpazesini genişletmesiyle bu oran yüzde 27’ye yükseldi. 2000-2010 yılları arasında Hindistan, İsrail silahlarına yaklaşık 10 milyar dolar harcadı.

Başbakan Narendra Modi’nin 2014 yılında göreve gelmesinden bu yana, İsrail’den yapılan tüm silah ihracatının yaklaşık yüzde 42,1’i Hindistan’a inerken, Azerbajiain (yüzde 13,9) ve Vietnam (yüzde 8,5) ve ABD (yüzde 6,2) diğer büyük müşterileri oluşturuyor.

Sipri’ye göre, İsrail’den Hindistan’a silah teslimatı 2015 ve 2019 yılları arasında yüzde 175 arttı.

Bu arada, İsrail’in silah ihracatı 2012-16 ve 2017-2021 yılları arasında yüzde 19 arttı. Kendi silah harcamaları yüzde 3,1 arttı.

Ancak askeri ilişki askeri donanımın ötesine geçiyor. 2019’da, Hindistan’ın Hindistan işgali altındaki Keşmir’i tamamen ilhak etmesinin ardından, ABD’deki üst düzey bir Hintli diplomat, Hindistan’ın işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki İsrail yerleşimlerine atıfta bulunarak bölgedeki “İsrail modelini” çoğaltmasını önerdi.

2020’de Hindistan ve İsrail, siber güvenlik alanındaki işbirliğini genişletmek için bir anlaşma imzaladı.

İsrail Ulusal Siber Direktörlüğü (INCD) genel müdürü Yigal Unna, “Hindistan ile işbirliğini derinleştirmek, küresel siber tehditlerle yüzleşmede bir başka önemli adımdır” dedi.

The Hindu’ya göre, siber güvenlik “Modi’nin Temmuz 2017’de İsrail’e yaptığı ziyaret sırasında önemli bir işbirliği alanı olarak tanımlandı”.

Bu yılın başlarında, bir New York Times soruşturması, Modi’nin 2017 ziyareti sırasında Hindistan’ın, aktivistler, gazeteciler ve muhalefet liderleri de dahil olmak üzere yaklaşık 300 Hintlinin kişisel hesaplarını hacklemek için kullanılan Pegasus yazılımını satın aldığını iddia etti.

India Israel arms trade 1a

4. Hindistan İsrail’den hangi silahları satın alıyor?

Hindistan’ın İsrail’den yaptığı ilk alımlar, 1990’ların ortalarında iki Super Dvora Mk II hızlı devriye botuydu.

Kısa süre sonra Yeni Delhi, İsrail Searcher ve Heron insansız hava araçları (İHA’lar) ve silahlı insansız hava araçları, füze sistemleri ve sensörler ve elektro-optik sistemler veya Hindistan işgali altındaki Keşmir’de Hint Özel Kuvvetleri tarafından kullanılan Tavor saldırı silahları da dahil olmak üzere üst düzey savunma ekipmanlarını ithal etmeye başladı.

2014 ve 2021 yılları arasında Hindistan, İsrail’den diğer donanımların yanı sıra savaş uçağı radar ekipmanları, silahlı İHA’lar, tanksavar füzeleri ve karadan havaya füzeler aldı. Hindistan ordusunun 108 İsrail Searcher insansız hava aracına ve 68 silahsız Heron 1’e sahip olduğu bildiriliyor. Ayrıca birkaç Harpy uçağı var – intihar saldırısı dronları olarak da bilinir..

“İsrail, milyonlarca Filistinlinin askeri kontrol altında yaşadığı ve sivil haklarının askıya alındığı Filistin topraklarındaki işgalini 70 yılı aşkın bir süredir sürdürüyor. Apartheid ve yerleşimci-sömürgeci bir devlettir ve devletlerden ve şirketlerden aldığı destek nedeniyle yasadışı faaliyetlerini cezasız bırakarak yürütmektedir, “diyor BDS Hindistan tarafından People’s Dispatch ve Newsclick ile işbirliği içinde yayınlanan 2020 tarihli bir rapor.

Covid-19 salgını 2020’nin başlarında başladığında, Modi hükümeti 16.479 Negev hafif makineli tüfek sipariş etti ve bazı Hintli aktivistler arasında öfkeye yol açtı.

Hindistan, 2019’da Pakistan’a yönelik son “cerrahi saldırılarında” İsrail yapımı “Spice 2000” bombalarını kullandı.

Geçen yıl, Çin ile yaşanan anlaşmazlık sırasında Hindistan, İsrail Uçak Endüstrilerinden (IAI) dört Heron-TP Orta İrtifa Uzun Dayanıklılık İHA’sı kiraladı ve nihayet satın aldı.

India Israel arms trade 5

5. Silahların ortak üretimi

Son on yılda Hindistan, silahlı kuvvetlerinin modernizasyonuna öncelik verdi ve Modi’nin “Hindistan’da Üret” planına uygun olarak silah üretiminde kendine güvene önemli önem verdi.

Sipri, “Yerli silah endüstrisini güçlendirme çabasıyla, 2021 Hindistan askeri bütçesindeki sermaye harcamalarının yüzde 64’ü, yerli olarak üretilen silahların satın alınmasına ayrıldı” dedi.

Bu yönelimin bir parçası olarak Hindistan, İsrail’le birlikte silah üretiminde çalıştı.

2017 yılında İsrail Silah Endüstrileri ve Hintli inşaat şirketi Punj Lloyd, Punj Lloyd Raksha Systems veya PLR Systems adı altında Malanpur’da ilk özel küçük silah fabrikasını kurdu..

Adani Group ve SK Group ile ortak girişim olan PLR Systems’e göre, fabrika Tavor Taarruz Tüfeği, X95 Taarruz Tüfeği, Galil Keskin Nişancı Tüfeği, Negev Hafif Makineli Tüfek ve Hindistan Özel Kuvvetleri de dahil olmak üzere Hindistan ordusu tarafından kullanılan Uzi Sub Machine Gun’ı üretiyor.

Daha sonra 2017 yılında, Hindistan’ın Kalyani Strategic Systems Ltd ve İsrail’in Rafael Advanced Systems arasındaki ortak girişim olan Kalyani Rafael Advanced Systems Ltd (KRAS), Hindistan ordusu için Spike tanksavar güdümlü füzeler üretmeye başladı.

Hindistan’da füze üreten ilk özel şirketti.

2019 yılında KRAS, Hindistan donanması için uzun menzilli bir karadan havaya füze olan Barak-8’i üretmek için 100 milyon dolarlık bir sipariş aldı.

Emekli Tuğgeneral Pini Yungman yaptığı açıklamada, “Rafael olarak sadece KRAS’taki rolümüzden değil, aynı zamanda Hindistan’da Marka’ya katılımımızdan ve Hindistan’ın savunma sanayilerindeki canlı yeteneklerle olan güçlü ilişkimizden gurur duyuyoruz” dedi.

2021’in sonlarında, ordu Skystriker insansız hava araçlarını sipariş etti. Bu şimdi İsrail’in Elbit Sistemleri ve Hindistan’ın Adani’ye ait Alpha Design Technologies arasındaki ortak girişimde, Hindistan’ın güneyindeki Bengaluru şehrinde üretilecek.

“Hindistan, çağrı merkezleri ve yazılım geliştirme gibi büyük ölçekli şeylerde iyi, ancak İsrail paket yazılım yapıyor. Hindistan, arka ofis biyoteknoloji araştırması yapıyor, ancak İsrail’in aslında küresel pazarlarda Hindistan’dan daha fazla bulunan ürünleri var, “diyor CSIS’teki ABD-Hindistan Politika Çalışmaları’nda kıdemli danışman ve Wadhwani Başkanı Richard Rossow, CNBC’ye verdiği demeçte.

“Bu yüzden daha büyük bir üretim üssü arayan İsrailli şirketler olabilir, bu durumda Hindistan gitmeye hazır.”

India Israel arms trade 4

*

Kaynak: Global Research

Hindistan ve İsrail: Grafik ve Sayılarla Silah Ticareti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin