Hindistan’lı Komünist Şair Varavara Rao Tıbbi Gerekçelerle Serbest Bırakıldı!

featured
service

Bombay, 22 Şubat 2021:  Bombay Yüksek Mahkemesi Pazartesi günü, Elgar Parishad-Bhima Koregaon davasında suçlanan 82 yaşındaki şair ve aktivist Varavara Rao’ya altı ay süreyle geçici kefalet verdi. Mahkeme heyeti, Ağustos 2018’den bu yana tutuklu bulunan Rao’nun altı aylık geçici kefalet süresinin tamamlanmasının ardından teslim olması gerektiğini söyledi.

Rao, Mumbai’de kalması ve soruşturma için hazır olması şartıyla kefaletle serbest bırakıldı. Mahkeme ayrıca ondan kişisel bir Rs bağı sağlamasını istedi. 50.000 ve ayrıca duruşma için NIA Mahkemesine katılacak. “Ancak, o NIA mahkemesinde kişisel görünüm muafiyetinden başvurabilirler.” Rao, Nanavati Hastanesinden bugünkü durumuna bağlı olarak taburcu edilecek ve altı ay süreyle NIA Court Mumbai’nin yargı yetkisi dahilinde kalacak.

Yargıçlar SS Shinde ve Manish Pitale’den bir bölüm heyeti şunları söyledi: “Tüm alçakgönüllülükle, insan düşüncesini göz önünde bulundurarak, cenazenin maruz kaldığı ciddi rahatsızlıklar için kaliteli tıbbi yardım alma temel haklarını, ileri yaş, yetersiz Taloja hapishane hastanesindeki tesisler. ” “Bu hibe kabartma bir gerçek ve fit durumda olduğunu görüşünde; yoksa, anayasal görevimizden feragat edeceğiz ve Hindistan Anayasası’nın 21. Maddesi ile güvence altına alınan yaşam hakkı kapsamındaki insan hakları ve sağlık hakkının koruyucusu olarak işlev göreceğiz ”dedi.

92 sayfalık kararında heyet şunları söyledi: “Kayıtlardaki materyal, teşebbüsün sağlık durumunun güvencesiz olduğunu gösterse de, cenazeyi ait olduğu yere geri göndermenin, onun varlığının kullanılması riskiyle dolu olduğunu düşünüyoruz. alçakça faaliyetleri canlandırmak için kendisiyle bağlantılı olduğu iddia edilenler tarafından. ” “Bu mahkeme, bu tür bir beklenmedik durumu göz ardı edemez ve bu nedenle, kendi başına veya kendisiyle bağlantılı olduğu iddia edilen taahhütlerin durumdan gereksiz şekilde yararlanmamasını sağlamak için gerekli olan koşulları empoze etmek uygun olacaktır. sonuçta denemeyi olumsuz etkiler. “

“Bu mahkemenin, bir Anayasa Mahkemesi olarak, cezaevine ve daha sonra sağlığının daha da kötüleştiği Devlet Hastanelerine gönderilen cenazeye sessiz seyirci olamayacağı, müdahale ile Özel Üstünlük Hastanelerine kaydırılacağı kanaatindeyiz. Mahkemelerin sayısı ve taahhütle ilgili bu tür hareketler, yalnızca kefalet başvurusunun UAPA’nın 43D (5) Bölümü kapsamındaki esasa dayalı olarak reddedilmesi nedeniyle ileri geri devam etmektedir. “

Rao, WhatsApp aramasıyla en yakın Mumbai Polisi karakoluna iki haftada bir rapor vermek zorundadır. Ayrıca, HC’ye ikamet ettiği yeri, irtibat numarasını ve yanında ikamet eden akrabalarının sayılarını derhal bildirmesi gerekecektir.

1 Şubat’ta, HC davadaki tüm iddiaları kapattı ve Rao’nun tıbbi kefalet talebi ve karısı Hemlatha’nın yetersiz tıbbi bakım ve devam eden hapsedilmesi nedeniyle temel haklarının ihlal edildiğini iddia eden yazı dilekçesine ilişkin kararını saklı tuttu.

Mahkeme heyeti, Rao’nun tıbbi gerekçelerle geçici kefaletle serbest bırakılmasını reddeden özel Ulusal Soruşturma Dairesi (NIA) mahkemesine yaptığı itirazla birlikte savunma konusundaki duruşmaları sonuçlandırmıştı. Savunma, cezaevi yetkililerinin 2018’den beri Rao’ya uygun tıbbi yardım sağlamadığını söyledi.

Rao’nun avukatları, tutuklanmasından önce “doğasından gelen rahatsızlıklardan” muzdarip olduğunu söylemişti. Başvurusu özel mahkeme tarafından reddedildikten sonra, 2020 yılının Temmuz ayında Covid-19’a yakalandığı tespit edildiği için HC’ye başvurduğunu da eklediler.

Dava, 31 Aralık 2017’de Pune’de düzenlenen Elgar Parishad toplantısında yapılan ve polisin iddia ettiği, batı Maharashtra şehrinin eteklerinde bulunan Koregaon-Bhima savaş anıtının yakınında ertesi gün şiddeti tetiklediğini iddia ettiği kışkırtıcı konuşmalarla ilgili.

Kaynak: https://indianexpress.com/article/india/bombay-hc-grants-interim-bail-to-varavara-rao-7199129/

Hindistan’lı Komünist Şair Varavara Rao Tıbbi Gerekçelerle Serbest Bırakıldı!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin