Howon işçileri, düşük zam önerisine karşı üretimi durdurdu

featured
service

Haber Merkezi: Düşük zam teklifine karşı Howon işçileri, işveni üretimi durdurarak uyardı. Yüzde 33’lük zam teklifi artırılmazsa işçiler üretimi yeniden durdurmakta kararlı.

Kocaeli Kartepe’de bulunan Güney Kore sermayeli Howon Otomotiv’de işçiler düşük zamma karşı eyleme geçti. Yaklaşık 700 işçinin çalıştığı otomotiv sektörü için üretim yapan fabrikada işçiler düşük zamma karşı 3 haftayı aşkın süredir mesaiye kalmayarak tepkilerini dile getiriyorlardı.

Asgari ücrete gelen ara zam sonrası 9 yıllık işçinin ücreti asgari ücret seviyesine gerileyince işçiler eylem kararı aldı. Bir işçi, “Bizden fazla mesaiye kalmamızı istiyorlar fakat biz önce ücretlerimize zam istiyoruz. Aldığımız ücretler böyle olunca 8 saat çalıştıktan sonra bir 8 saat daha mesai yapsak ne olacak üç kuruş için çalışıyoruz” konuştu. Patronla zam görüşmeleri sonrası verilmek istenen yüzde 33 zammı kabul etmeyen işçiler 22 Eylül’de iki vardiyada iş durdurdu. Resmi enflasyonun dahi yüzde 80’i aştığını kaydeden bir işçi, “Bizde ortalama 5 bin 600 lira alıyorsun. Yüzde 33 zam alsak oluyor maaşın 7 bin 500 lira. Her şeye bu kadar zam geliyor. Biz canımızı dişimize takıyoruz, aldığımız para 7 bin 500 lira. Bunu kabul etmek istemiyoruz” dedi. 28 Eylül’e kadar patrona süre tanıyan işçiler, çarşamba günü bekledikleri gibi bir iyileştirme gerçekleşmezse yeniden iş durdurma kararı aldı. (Evrensel-Ebru Yiğit)

Howon işçileri, düşük zam önerisine karşı üretimi durdurdu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin