İkizköylüler “Zeytine Adalet” için Ankara’da olacak

featured
service

Haber Merkezi: Muğla’nın Milas ilçesi Akbelen Ormanı’nda kömür ocağı yapımına direnen İkizköylüler, 14 Aralık’ta “Zeytin için adalet” demek için Ankara’da olacak.

Maden Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle zeytinlikleri madenler için talana açan devlet, şimdi de Meclis’e sunduğu “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile bunu yasa haline getirmeye çalışıyor. Muğla’nın Milas ilçesi Akbelen Ormanı’nda yapılmak istenen kömür ocağına karşı direnen İkizköylüler, Meclis’e getirilen kanun teklifine basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Akbelen Orman’ında gerçekleştirilen açıklamada, “Zeytin için adalet” pankartını açan köylüler, “Akbelen Yaşamak İstiyor”, “Kahvaltıda Ne Alırdınız? Zeytin Kömür” ile “Kesim Sahası Değil, Yaşam Sahası” dövizleri taşıdı.

Açıklamayı, köylülerin gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal yaptı. İktidarın 20 yılda en az 10 kez “zeytin kanunu”nu delmeye çalıştığını belirten Atal, yönetmelik değişikliğinin bu kez 10 Aralık Cumartesi gecesi Meclis’e getirildiğini söyledi. Atal, “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi 10 Aralık Cumartesi gece yarısı operasyonuyla Meclis’e sevk edildi. 5’li çeteden LİMAK, Akbelen Ormanı’na, Cengiz, Kaz Dağları’na giremedi. 5’li çeteye hizmet eden şirket vekillerinin yıldırım hızıyla hazırladığı kanun tasarısı, yine yıldırım hızıyla 14 Aralık Çarşamba günü saat 11.00’da Enerji Komisyonu’nda görüşülecek.” dedi.

İkizköylüler Ankara’ya çağırdı

İkizköy Çevre Komitesi olarak komisyon toplantısına katılmak için Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’na başvuru yapacaklarını aktaran Atal, “14 Aralık Çarşamba günü saat 11.00’da tüm yaşam ve hak savunucularını TBMM Dikmen Kapısı önünde buluşmaya davet ediyoruz. Milletvekili olarak değil 5’li çetenin vekilleri olarak hareket eden, kutsal zeytini koruyan zeytin kanununu yok etmek için hülle kanun tasarısı hazırlayan 29 şirket vekilini kamuoyuna ifşa ediyoruz. Bu milletvekilleri mahkeme de hesap verecekler.” dedi.

Vekiller ifşa edildi

Köylülerin “şirket vekilleri” olarak nitelendirdikleri AKP’li milletvekilleri şöyle sıralandı: “Düzce Milletvekili Fahri Çakır, Konya Milletvekili Orhan Erdem, Antep Milletvekili Mehmet Erdoğan, İstanbul Milletvekili İffet Polat, Kırıkkale Milletvekili, Ramazan Can, Manisa Milletvekilleri Semra Kaplan Kıvırcık, Uğur Aydemir, Konya Milletvekili Halil Etyemez, İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Adıyaman Milletvekili Yakup Taş, Burdur Milletvekili Yasin Uğur, Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Isparta Milletvekili Recep Özel, İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy, Maraş Milletvekili Habibe Öçal, Antalya Milletvekili Vural Çolak, Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün, Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, İzmir Milletvekili Necip Nasır, Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel, Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal.”

İkizköylüler “Zeytine Adalet” için Ankara’da olacak

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin