1. Haberler
  2. ARŞİV YAZILARI
  3. Iraklı Yetkililer Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ne Yönelik Askeri Saldırısını Eleştirdi

Iraklı Yetkililer Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ne Yönelik Askeri Saldırısını Eleştirdi

featured
service
https://media.thecradle.co/wp-content/uploads/2022/04/turkey-northern-iraq-small-1200x675.jpg

(Fotoğraf: Emrah Doğrucu)

Bağdad, Irak topraklarındaki tüm yabancı askeri operasyonların hükümetle koordineli olarak yürütülmesi gerektiğini vurguladı ancak Türkiye, bunu başaramadı.

Türkiye’nin 18 Nisan’da Kuzey Irak’taki Kürt bölgesine yönelik askeri harekatının ardından, Iraklı yetkililer eylemi Irak’ın egemenliğinin ihlali olarak kınadılar.

Türk ordusu, Irak-Türkiye sınırı yakınlarında faaliyet gösteren Kürt militan gruplardan, özellikle de Kürdistan İşçi Partisi’nden (PKK) gelen tehditler olduğunu iddia ettikleri şeyleri bastırmak için Irak sınırına saldırılar düzenledi.

Pençe Kilidi Operasyonu olarak adlandırılan Türk ordusu, sınır ötesi “terör saldırılarını” önlemeye çalıştığı iddia ediliyor. Ayrıca Türkiye, PKK’nın geniş çaplı bir saldırı planladığını iddia ediyor.

Irak Dışişleri Bakanlığı, sınırlarına yapılan saldırıyı yasadışı olarak nitelendirdi ve “Irak, ülkeler arasındaki ilişkileri düzenleyen uluslararası sözleşmeleri ve yasaları ihlal eden bir eylem olduğu için bu eylemi egemenliğinin ve kutsallığının ihlali olarak görüyor” dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in sözcüsü de Türkiye’nin saldırısını kınayarak, “Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki Irak sınırındaki askeri operasyonlarını büyük bir endişeyle takip ettiklerini” belirtti. Irak federal ile koordinasyon olmadan sık sık operasyonlar yapılması kabul edilemez.”

Sadrcı hareketin lideri Şii din adamı Mukteda el-Sadr’dan da kınama geldi ve Sadr sınırlarındaki herhangi bir askeri faaliyetin idamdan önce Bağdat’la koordineli olarak yapılması gerektiğini belirtti.

“Türkiye bu eylemi tekrarlarsa sessiz kalmayacağız. Irak tamamen egemen bir devlettir ve ne Irak’a ne de kardeş ve dost komşu ülkelere karşı saldırganlığı ve güvenliğin istikrarsızlaştırılmasını kabul etmeyecektir.” dedi.

Irak şu anda çeşitli engellere rağmen yeni bir hükümet kurma sürecinde.

Geçen yılki tartışmalı seçimleri kazanan Sadrcı blok, gelecekteki hükümet için müzakerelerden çekildi ve Koordinasyon Çerçevesi’nin (CF) ellerine bırakarak, onlara Ramazan’ın ilk gününde başlayan 40 günlük bir pencere verdi.

CF, Halk Seferberlik Birimleri (HSB) ile yakın bağları olan geçici bir Şii partiler grubudur.

Kaynak:syria360.wordpress.com

Iraklı Yetkililer Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ne Yönelik Askeri Saldırısını Eleştirdi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin