1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. İslahiye’deki tutsakların açlık grevi 18. gününde 

İslahiye’deki tutsakların açlık grevi 18. gününde 

featured
service

Haber Merkezi: Türkiye ve Kuzey Kürdistan hapishanelerinde kalan tutsakların hak gaspları ve saldırılara karşı sürdürdükleri açlık grevi eylemleri farklı hapishanelerde devam ediyor. İslahiye T Tipi Hapishanesi’nde kalan 7 tutsağın süresiz-dönüşümsüz açlık grevi, 18. gününe girdi.

Antep İslahiye T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsak İlhami İşçi, Uğur Ürün, Zennar Demir ve Rojhilatlı Hiccet Umui’nin işkenceci uygulamalara karşı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 18, Reşit Dayan ve Uğur Uyar’ın 13 ve Ümit Özen’in ise 10’uncu gününe girdi.

Tutsaklar, hapishanelerde maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı avukatları aracılığıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Antep Şubesi’ne başvurmuştu.

 Tutsakların aktardığı hak ihlalleri şöyle:

 “Cezaevi girişinde zorla çıplak arandık. Günlük sayımlarda ayakta, askeri düzen şeklinde sesli komut ile sayıma maruz kalıyoruz. Telefon ve görüşme yerlerine gidiş-geliş sırasında askeri sıra şeklinde yürütülüyoruz. Günlük sayımı askeri düzende gerçekleştirmediğimiz takdirde fiziki şiddete maruz kalıyoruz. Diğer cezaevlerinde olan çeşitli sıkıntı ve hak ihlali tutulduğumuz cezaevinde daha fazla.”

 Bu arada 25 Nisan’da Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların tutsakları ziyaret edeceği öğrenildi.

İslahiye’deki tutsakların açlık grevi 18. gününde 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin