İstanbul’da 1 Mayıs gözaltılarla başladı

featured
service

Haber Merkezi: Enternasyonel proletaryanın birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs Türkiye ve Kuzey Kürdistan kentlerinde kutlandı.

İstanbul’da sabahın erken saatlerinden itibaren 1 Mayıs’ı Taksim kutlamak isteyenler polis saldırısı ve işkeneli gözaltılara maruz kaldı. Taksim’e yürüyen Gençlik Dernekleri, TÖP, Halkevleri, Mücadele Birliği, Devrimci Parti, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası, Devrimci Gençlik Derneği üyesi çok sayıda kişi polis saldırısıyla 164 kişi gözaltına alındı.

İstanbul 1 Mayıs’ının bir diğer adresi de Maltepe meydanıydı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) gibi sendika, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri ve devrimci kurumlar katıldı. İki koldan yürüyüşe geçen kitle, arama noktalarından geçerek alana giriş yaptı. Yeni Demokrasi Aileleri Derneği’nin ”Yaşasın 1 Mayıs” pankartıyla katıldığı yürüyüş kolunda, arama noktasına gelindiğinde Partizan kortejinin taşıdığı Kaypakkaya flamalarının alana alınmayacağı söylenerek polis engel çıkarmaya çalıştı. Kitlenin kararlı duruşu ve sloganlarla karşılık vermesi sonucu polis barikatı aşıldı.

Hapishanelerde yaşanan hak gaspları, infaz yakmalar, hasta tutsaklarının ölüme terk edilmek istenmesine dikkat çeken YDAD-DHP, ”Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, ”Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, ”Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, ”Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, ”Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan” sloganlarını sık sık dile getirdi.

Miting sahneden yapılan konuşmalar ve müzik dinlesi sonrası sona erdi.


İstanbul’da 1 Mayıs gözaltılarla başladı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin