İzmir’de zamlar protesto edildi

featured
service

Haber Merkezi: İzmir Çiğli’de yapılan zamları protesto eyleminde yurttaşlar, faturalarını yaktı. 

Çiğli Emek ve Demokrasi Güçleri, elektrik zamlarının geri alınması talebiyle Çiğli Gediz Elektrik önünde açıklama yaptı. “Artık geçinemiyoruz, lektrik zamları geri alınsın” pankartının açıldığı eylemde “Zenginlerin iktidarı yoksulların isyanında yıkılacak”, “Bu düzene mecbur değiliz” ve “Zamlar geri alınsın. Ücretler yükseltilsin” dövizleri açıldı. Sık sık “Zam, zulüm, işkence işte AKP” ve “Davasını sınıf dayanışması” sloganları atıldı. Açıklamaya siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra çık sayıda kişi katıldı. 

ZAMLAR İKTİDARIN TERCİHİ

Deri, Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası İzmir Şube Başkanı Mehmet Selli, yılsonunda zirveye çıkan ve her ay büyüyen enflasyonun peşi sıra elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamların geldiğini aktardı. Zamların zorunluluk değil, hükümetin tercihi olduğunu söyleyen Selli, işçilere reva görülen yaşama dikkati çekerek, şu sözlerle tepki gösterdi: “Çünkü diyorlar ki işçilerin ihtiyacı yok, işçiler insan değil, karınları doysun yeter. İşçiler kirasını ödeyememiş, faturasını ödeyememiş, soğukta kalmış, çocuğunun servis parasını ödeyememiş umurlarında değil. İşçilerin gezmesi, eğlenmesi, sinemaya-tiyatroya gitmesi, tatil yapması çok görülüyor. ‘Bunlar normal insanların ihtiyaçları, işçiler emekçiler, siz insan değilsiniz’ diyorlar bize.”

DİRENENLERE SELAM 

Zam dalgasına karşı ülke genelinde işçilerin yoksulluğa, sefalete karşı ve zamların geri alınması için ayakta olduğuna dikkati çeken Selli, “On binlerce işçi, insanca bir yaşam talebi için ayakta. Dayanışma içinde olacağımızı belirtiyoruz” dedi. Örgütlenerek mücadele edeceklerini dile getiren Selli, taleplerini şöyle sıraladı: “Geliri yoksulluk sınırının altında olan tüm haneler için doğal gaz, su, elektrik, telefon ve internet derhal ücretsiz olmalıdır. Sadece elektrikte değil, temel tüketim mallarında KDV ve ÖTV derhal kaldırılmalıdır. Enerji tekelleri bütün bu soygunun faturasını, bedelini ödemelidir. Enerji üzerindeki uluslararası ve ulusal sermayenin egemenliğine son verilmeli, enerjinin üretimi ve dağıtımı kamusal bir hizmet olarak verilmelidir.”

Eylemin ardından yurttaşlar yüksek gelen faturalarını yaktı.

İzmir’de zamlar protesto edildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin