Kadın Şair Gerilla Kerima Lorena Tariman Ölümsüzleşti

featured
service

Filipin Devrimi, Kadın ve Erkek Komünist ve Devrimcilerin yaşam bedeli ilerliyor. Filipinler halkları yıllardır faşizm nedeniyle acı ve ağır sömürü nedeniyle açlık çekiyor. Yoksulluk ve evlatlarının kanları ile yıkanan Filipinler toprakları Halk savaşının parlayan namluları ile umudu büyütüyor. FKP adına son kayıplar hakkında bilgi veren FLP sözcüsü Marco Valbuena aşağıdaki bilgileri dile getirdiği Filipin Devrimi Web Merkezinde Kadın Şair ve Gerillanın yaşamına ilişkin şunları aktarıyor;

”Devrimci sanatçı ve Kızıl savaşçı Kerima Lorena Tariman’ın (Ka Ella) şehit edilmesini bugün öğrendik. O ve Ka Pabling, 20 Ağustos 2021’de Silay City, Negros Occidental’da Yeni Halk Ordusu’nun (Kuzey Zenciler Cephesi) bir birliği ile 79’uncu Piyade Taburu’nun faşist birlikleri arasında silahlı bir karşılaşmada öldüler. 42 yaşındaydı.

Ka Ella’nın kocasına, çocuklarına, ailesine ve arkadaşlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Bir sanatçı ve entelektüel olan Ka Ella, zencilerin köylü kitlelerine kendini sevdirdi ve davalarını benimsedi. Ölümünün derin yasını tutuyorlar. Tüm devrimci hareket yas tutuyor. Ancak Onun ve Ka Pabling’in fedakarlığı, tüm devrimcilere ve Filipin halkına, özellikle de çok hizmet ettiği ezilen ve sömürülen zenci kitlelerine devrimi daha sıkı bir şekilde yapma konusunda ilham veriyor ve cesaretlendiriyor.

Beğenilen şiirleri ve edebiyat eserleriyle yoksul ve ezilenlerin acılarını, davasını ve mücadelelerini yansıtan Ka Ella’ya saygılar sunuyoruz. Hizmet ettiği köylü kitlelerinin arasına dalarak olduğu sanatçı oldu. Onlarda, zanaatı için ilham perisini buldu.

Ka Ella’nın ölümü, devrimci sanatçı Ka Parts Bagani’nin son cinayetinin hemen ardından geldi. Art arda gelen yok olmaları devrimci ve ilerici harekete ve kültürel topluluğa derin üzüntü getirdi, ancak aynı zamanda, birçok sanatçıyı insanlara özverili hizmet yolundan gitmek için taşımak zorundalar.”

Kadın Şair Gerilla Kerima Lorena Tariman Ölümsüzleşti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin