Kadın tutsakların hücreleri kamerayla izleniyor

featured
service

Haber Merkezi: Sincan Kadın Kapalı Hapishanesinde kadın tutsakların hücreleri kameralarla izleniyor.

Ekim ayında tutuklanan MA Yazıişleri Müdürü Diren Yurtsever, havalandırmaya takılan kameraların hücreleri gördüğünü belirterek, özel yaşamlarının ihlal edildiğini söyledi. Yurtsever yaptıkları itiraza, “Kameralar var ama kimse sizi izlemiyor” yanıtı verildiğini söyledi.

Sincan Kadın Kapalı Hapishanesinde tutsakların hücreleri kameralarla izleniyor, spor aktivitesi sırasında yan yana yürümelerine izin verilmiyor.

Tutsaklara tecrit içinde tecrit dayatılmasına tepki gösteren Mezopotamya Ajansı Yazıişleri Müdürü Diren Yurtsever, 29 Ekim’den bu yana tutuklu bulunduğu Sincan Kadın Kapalı Hapishanesinde yaşanan hak ihlallerini aktardı. Bulundukları hücreyi gören kameralara itirazlarının kabul edilmediğini aktaran Yurtsever, “Odamın içini gören bir kamera var. Birkaç ötedeki avludan bakıyor. Dilekçe yazıp itiraz ettim. Bana dönüşleri ise ‘kamera var ama kimse sizi izlemiyor’ oldu. Odamın içinin olduğu gibi göründüğünü, bunun özel alanı ihlal ettiğini ve hareket alanımı sınırladığını söyledim” dedi.

Hapishane yönetiminin, yaptığı ikinci itiraza “Bu kamera çocukları korumak için” yanıtını verdiğini söyleyen Yurtsever, “İstersem kendim cama bir şey takabileceğimi söylediler. O camın önüne bir şey takmak için, tüm yaratıcılığımı kullanmam gerek. Dışarıda korumadıkları çocukları kameralarla odalarımızın içine girme pahasına ‘koruma’ savunması pek samimi değil. Zaten burada olmaması gereken o çocuklar, ne kadar korunabilir ki! Dışarıda her yerin kameralarla dolu olduğu sokaklarda koruyamadıkları gibi” dedi.

Yurtsever, ziyaretçi hakkı kapsamında yaptıkları başvurularda tüm isimlerin reddedildiğini aktararak, “Yazdığımız görüşçülerin tamamı reddediliyor. Benim iki görüşçüm reddedildi. Ceylan’ın (Ceylan Şahinli) 2, Berivan’ın (Berivan Altan), Öznur’un (Öznur Değer) da reddedildi. Şu ana kadar Habibe’ye (Habibe Eren) dönüş olmadı. Örneğin; bir görüşçünün adresi Ankara, diğerinin Amed. Ancak ikisinin de ret yazısı aynı. Adresi Amed olan ziyaretçinin incelemesini Diyarbakır Jandarma Komutanlığı yapmalıydı, ancak kopyala-yapıştır yapılmış” diyerek, ret kararlarına itirazda bulunduklarını söyledi.

Hapishanede sosyal aktiviteler sırasında sohbet yasağıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Yurtsever, “Spora çıktığımızda gardiyanlar ‘yan yana yürümeyin’, ‘yürüyüş yasak’ uyarısında bulunuyor. Spora başka bir koğuşla çıkıyoruz bu arada. Yürüyüş yapmanın da bir spor olduğunu söyledik. Onlarda bize ‘yürüyüş yaptığınız da sohbet ediyorsunuz’ dediler. Bir sosyalleşme faaliyeti olan sporda sosyalleşmeyin zihniyetiyle karşı karşıyayız. Bu durumu kurs sırasında da yaşadık. İletişim kurmak yasaklanıyor” diye aktardı.

Kadın tutsakların hücreleri kamerayla izleniyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin