Kanada, tarihinde ilk kez kamyoncuların protestosunu ezmek için olağanüstü hal’e başvurmayı planlıyor

featured
service

VeBu sabah Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kamyoncuların zorunlu aşıya karşı protestolarını sona erdirmek için hükümete tam yetki vermek için Daha Önce Hiç Kullanılmamış Acil Durumlar Yasası’nı çağıracağını açıkladı.

Trudeau, bölge başbakanlarına toplanma, gösteri ve barikatların yasaklanacağını bildirdi. Ancak, polisin talep ettiği gibi, kamyoncuların protestosunda güçsüz olarak orduya başvurmayı kabul etmedi.

Bankalar, mahkeme kararına gerek kalmadan protestolara katılan herkesin cari hesaplarını dondurabilecek.

Trudeau geçen yıl, bir yıl boyunca Yeni Delhi’ye giden ana yolları kapatan Hintli çiftçilere destek verdiğini belirterek, o zaman şunları söyledi: “Kanada her zaman barışçıl protesto hakkını savunmak için orada olacak.”

Seksenli yıllarda Savaş Tedbirleri Yasası’nın yerini alan Acil Durumlar Yasası, acil durumu “Kanadalıların hayatını, sağlığını veya güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye atan ve bir eyaletin bununla başa çıkma kapasitesini veya yetkisini aşacak büyüklükte veya nitelikte” geçici bir durumun “acil ve kritik durumu” olarak tanımlamaktadır.

Yasa, Başbakan’a halkın refahını (doğal afetler, hastalık salgınları), kamu düzenini (iç karışıklıklar), uluslararası acil durumları veya savaş acil durumlarını etkileyen acil durumlara müdahale etmesi için özel yetkiler verir.

Yasa, hükümete “acil ve kritik bir durumla” ve bunun sonucunda ortaya çıkan sonuçlarla başa çıkmak için “normal zamanlarda uygun olmayabilecek özel geçici tedbirler alma” yetkisi veriyor.

Ottawa polisi, zorunlu aşılama ve hakları kısıtlayan diğer önlemleri protesto eden bir kalabalıktan bunaldıklarını kabul etti. Eyalet olağanüstü nasyonuna rağmen, protestocular tutuklama ve hapis tehdidini görmezden geldi ve hafta sonu şehir merkezine akın etti.

Protestocular, parlamento binaları ve Başbakanlık binası önünden geçen Wellington Caddesi de dahil olmak üzere birçok caddeye çadır, sahne ve büyük bir video ekranı dikti.

Ottawa polisi, protestocuların “saldırgan ve yasa dışı davranışları” da dahil olmak üzere “güvenlik endişelerinin” “sınırlı polislik kapasitesinden” sorumlu olduğunu söyledi.

Kanada ile ABD arasındaki önemli ikmal bağlantılarından biri olan Ontario eyaletinin Windsor kentindeki Büyükelçi Köprüsü’nün ablukası dün erken saatlerde polis tarafından dağıtılmış, 12 kişi gözaltına alınmıştı.

Hükümet olağanüstü hal ilan ettikten sonra derhal yürürlüğe girmesine karşın, hükümetin onayını almak için yedi gün içinde Parlamento’ya gitmesi gerekiyor. Alt Meclis veya Senato’nun önergeye karşı oy kullanması halinde acil durum ilanı iptal edilir.

Kanada, tarihinde ilk kez kamyoncuların protestosunu ezmek için olağanüstü hal’e başvurmayı planlıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin