Kanada’da 182 çocuk mezarı daha bulundu

featured
service

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki yerli halkın çocuklarını asimile etmek amacıyla kurulan St. Eugene Misyon Okulu’nun yakınında 182 mezar bulundu.

Ülkedeki en önemli yerli halk topluluğu olan First Nation tarafından yapılan açıklamada, British Columbia (B.C.) eyaletinin güneyindeki Cranbrook şehrine yakın bir alanda 182 mezar tespit edildiği belirtildi.

Eski bir yatılı okul olan St. Eugene Misyon Okuluna yakın alanda radarlarla keşfedilen mezarların yaklaşık 1 metre derinliğinde olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ktunaxa Milleti şeflerinden Jason Louie, söz konusu okulun, bölgede 1912-1970 döneminde faaliyet gösterdiğini ve daha sonra golf sahası kenarındaki okul binasının dinlenme yeri ve kumarhaneye dönüştürüldüğünü ifade etti.

Louie, yüzlerce yerli çocuğa burada zorla eğitim verilerek asimile edildiğini kaydederek, “Kamploops’taki 215 mezardan sonra şimdi bir de bu, gerçekten çok zor” açıklamasında bulundu.

Kamloops ve Sakatchewan’daki çocuklara ait cesetler
Kanada’da kilise okulu bahçesindeki çocuk mezarları ilk defa, 29 Mayıs’ta British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki yatılı kilise okulunun bahçesinde bulunan 215 çocuğa ait ceset kalıntılarıyla gündeme gelmişti.

24 Haziran’da da Sakatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde resmi kayıtlarda olmayan 751 çocuk cenaze kalıntısının bulunduğu mezarlar bulunmuştu.

Kaynak:aveg.com

Kanada’da 182 çocuk mezarı daha bulundu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin