1. Haberler
  2. DÜNYA
  3. Kenya’da en az 13 kişi hayatını kaybetti

Kenya’da en az 13 kişi hayatını kaybetti

featured
service

Kenya’da hükümetin IMF’nin de baskısıyla ekmek ve yağ dahil birçok temel üründe vergileri yükseltme planına karşı ülkenin dört bir yanında düzenlenen protestolarda polisin eylemcilere saldırısı sonucu en az 13 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Ülkede yaşanan ekonomik zorluklar ve hayat pahalılığı nedeniyle binlerce kişi, geçen haftalarda başlayan gösterilere katılmıştı. Cumhurbaşkanı William Ruto, ülkenin güvenliğini sağlamak için tüm önlemlerin alınacağını belirtirken, eski Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta diyalog çağrısında bulundu.

Protestocular, polis müdahalesiyle karşılaşırken, güvenlik güçleri plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak göstericileri dağıtmaya çalıştı. Kenya Tabipler Birliği’ne göre polis gerçek mühimmatla ateş açtı ve en az 13 kişi yaşamını yitirdi. Yaralılar için geçici sağlık merkezleri kuruldu.

Protestocuların talepleri arasında vergi yasa tasarısının geri çekilmesi ve Cumhurbaşkanı Ruto’nun istifası bulunuyor. Gençler, geleceklerini etkileyen bu kararların kendileriyle de paylaşılmasını istiyorlar.

Ülkede internet bağlantısında büyük kesintiler yaşanırken, krizin derinleştiği Kenya’da hükümetle halk arasındaki gerginlik devam ediyor.

Kenya’da en az 13 kişi hayatını kaybetti
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin