Kimyasal silah saldırılarında 11 gerilla ölümsüzleşti

featured
service

Haber Merkezi: Türk devletinin Güney Kürdistan’da sürdürdüğü işgal saldırılarında kimyasal silah kullandığına dair görüntüler HPG tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı. HPG yaptığı açıklamada, kimyasal silah saldırılarında 11 gerillanın daha ölümsüzleştiğini duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi, ölümsüzleşen gerillalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“14 Nisan’da yoğun hava saldırıları ile başlayan ve 17 Nisan’da Zap’ın tümüne yönelik helikopterlerle yapılan indirmelerle karadan da başlayan işgal harekatı tarihin en muazzam direnişiyle yüz yüze kalmıştır. Türk ordusu, NATO’nun sayılı ordularından biri olmasının yanında aktif olarak buradan finansal ve askeri destek almış, her türlü savaş tekniği ile donatılmış, soykırım planları hegemonik güçlerin onayından geçmiş, yasaklı bomba ve kimyasal silahlar el altından kendisine sunulmuş, açıkça savaş suçu olmasına rağmen bunları kullanmasına göz yumulmuş ve kendisine Kürtler’in içindeki işbirlikçi ihanetçi köksüzleşmiş kesimlerin desteği sağlanmıştır. Ancak tüm bunlara rağmen de düşmanın bu kapsamlı işgal harekatı, Apocu fedailerin işgal ve baş eğmeyi kabul etmeyen asil duruşları karşısında çaresiz kalmış, ilerleyememiştir. Çok kısa sürede işgali tamamlama ve planlarına ulaşma hevesleri kursaklarında kalmıştır.

“Soykırımcı, sömürgeci Türk ordusu işgal planını mutlak anlamda gerçekleştirebilmek için her türlü savaş suçunu da işlemeyi göze alarak bu saldırılarını yeni bir aşamaya taşımış, 2021 yılında ve özelde de 2022 yılında güçlerimize karşı sistematik şekilde kimyasal silah ve yasaklı bombalar kullanmıştır. Savaş tünellerine karşı kimyasal silah ve yasaklı bomba kullanmasının yanı sıra, zırhlı kepçeler kullanıp savaş tünellerini yıkmaya çalışarak toplu kıyımlar için zemin hazırlamıştır. Türk ordusunun bu savaş suçları güçlerimiz tarafından defalarca belgelenip kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Werxelê savaş tünellerinde çekilen ve kamuoyunun da izlediği görüntüler şüpheye yer bırakmayacak düzeyde olmasına rağmen güçlü bir sesin çıkmaması insanlık dışı bu saldırıların sürmesini beraberinde getirmiştir.

“Zap bölgesinde bulunan ve Başûrê Kurdistan’ın Amediye ilçesinin Şêladizê nahiyesine bağlı Saca Köyü mıntıkasındaki Şehîd Xursî savaş tünelleri Ağustos ayı itibarıyla işgalci Türk ordusunun hedefi olmuştur. Şehîd Xursî tünelleri savaş uçakları, obüs, havan ve yasaklı patlayıcılarla bombalanmış, karadan da her türden yönelimle düşürülmek istenmiştir. Buradaki yoldaşlarımız ortaya koydukları aktif savaş performansıyla düşmana karşı etkili eylemler gerçekleştirmiş, bir ay boyunca düşmanın savaş tünellerine yaklaşmasına izin vermemiş, ağır darbeler vurmuş ve birçok düşman malzemesine el koymuştur. Türk ordusu bir aylık yoğun yönelimden sonra ancak yaklaşabildiği bu savaş tüneline karşı her türlü kimyasal silah ve yasaklı bombayı kullanmış, ancak üç ay boyunca Şehîd Xursî savaş tünellerinde destansı bir direniş sergilenmiş ve buradaki yoldaşlarımız sürekli eylemlerle düşmana darbe üstüne darbe vurmuştur. Üç ay boyunca kimyasal silah ve yasaklı bomba kullanmasına rağmen Apocu fedai gerilla duruşu karşısında sonuç alamayacağını anlayan Türk ordusu kimyasal silah kullanımını daha da artırmıştır.”

KİMYASAL SALDIRISI BELGELENDİ, İNCELEME YAPILABİLİR

HPG BİM’in açıklamasına göre TC ordusunun sistematik kullandığı “kimyasal silah” ve “yasaklı patlayıcılar” sonucunda 5 Kasım günü “Şehîd Xursî” savaş tünellerinde 11 gerilla ölümsüzleşti. HPG, “Bu yoldaşlarımızın şehadeti bir temas ve çatışma sonucunda yaşandığını kamuoyuna açıklayarak yalan söylemiş, kimyasal silah kullanarak işlemiş oldukları savaş suçlarını örtmeye çalışmıştır. Savaş suçlusu, kimyasalcı Hulusi Akar çok riyakarca kimyasal silah kullanmadıklarını belirtse de, Türk ordusunun Saca’dan kaçmadan önce bu olayda da çok yoğun kimyasal silah kullandığı ve 11 yoldaşımızın şehadetine neden olduğu ortaya çıkmıştır. 11 yoldaşımızın da kimyasal silahla şehadete ulaştığı kesin olup, görüntülenerek belgelenmiştir. Bu görüntüleri kamuoyu ile paylaşmayı şu an için uygun görmemekle beraber, inceleme yapacak ve Türk devletinin savaş suçlarını teyit edebilecek ilgili kurumlara verebileceğimizi belirtiyoruz.” diye belirtti. (ANF)

Kimyasal silah saldırılarında 11 gerilla ölümsüzleşti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin