Kırıklar Hapishanesi’ndeki tutsaklardan kamuoyuna: ‘Sesimizi duymazsanız buradan çok cenaze çıkacak’ 

featured
service

Haber Merkezi: Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015 yılında gözaltına alınan ve “örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklanan Onur Yılmaz, Kırklar hapishanesinde yaşananlara değinerek, kamuoyuna acil çağrı da bulundu. Başına geleceklerden Hapishane Müdürü Haydar Ali Ak’ın sorumlu olduğunu belirten Yılmaz baskılara ölüm orucuna başladığını aktardı.

İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan tutsak Onur Yılmaz, yaşadığı hak ihlallerini avukatına gönderdiği mektupla anlattı. Yılmaz, mektupta Hapishane Müdürü Haydar Ali Ak’ın tutsaklara insanlık dışı uygulamalarda bulunduğunu ve ağır tecride maruz bırakıldıklarını aktararak, baskılara karşı 17 Mayıs’ta ölüm orucuna başladığını yazdı.

AĞIR TECRİT, İNTİHAR VE TESLİMİYET DAYATMASI 

Yılmaz’ın avukatına gönderdiği mektupta “Selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Her açıdan iyi moralli ve sağlıklı olmanızı dilerim. Bu FAX’ı acil olarak yazma gereği duydum. Malum uzun zamandır cezaevinde Haydar Ali Ak tarafından tehdit edilip, ağır bir tecride maruz kalmaktayız. Daha öncede 63 günlük açlık grevi ve ölüm orucunda kaldık. Sözler verildi, tutulmadı. Bu tehditler açlık grevi ve ölüm orucundan sonra da devam etti. Şuan da her alanda sosyal, sağlık haklarımızı kullandırmadıkları gibi insanlık dışı muamelelere maruz kalıyoruz. Tüm odalarımız birbirinden ayrılmış durumda. Spora 2 ay da bir çıkarılıyoruz. Farklı örgütlerden kişilerle aynı ünitede tecrit ediliyordum. En son 3’lü odalardan alınan bir arkadaş yanıma getirildi. Kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda değil.

“Tüm odalarımız birbirinden ayrı, hastane mahkeme sevklerimiz de ayrı tutuluyor, birbirimize denk gelmemek için farklı yapılarla aynı araçta götürülüp, getiriliyoruz. En son artık tarafsızlarla hukuk dışı bir şekilde götürülüp getirilmeye başlandık. Hastane sevklerimiz tecridin bir politikası olarak çok geç yapılmaktadır. Açıkçası ve kısacası tecrittin boyutu, ‘Ya intihar edersiniz ya da teslim olursunuz’ şeklindedir. Teslimiyeti reddettiğim için bugünden sonra (17 Mayıs) ölüm orucuna başlamış bulunmaktayım.” diyerek yaşanan hak ihlallerine ve baskılara karşı ölüm orucuna başladığını açıkladı.

KAMUOYUNA ACİL ÇAĞRI

Mektubun devamında kamuoyuna, kurum ve kuruluşlara tutsakları sahiplenme çağrısını şöyle dile getirdi: “Sizler de daha önce ziyarete gelip 1’inci müdürün politikalarına şahit oldunuz. Durumumuzu daha detaylı bir şekilde kamuoyuna açıklarsınız. Sesimizi duymazlar ise buradan çok cenaze çıkacaktır. Halkımızın zindanlara sahip çıkması çağrısında bulunuyorum. Kırıklar’da Ali Haydar Ak’ın düşmanca hukukunu görmeleri lazım. Tüm kurum ve kuruluşlar burada can güvenliğimizin olmadığını görmeli ve tüm kamuoyu sahip çıkmalı. Yaşadığımız hak ihlallerine karşı acil olarak haber vermek istedim. Başıma bir şey gelirse Haydar Ali Ak sorumludur.”

ONUR YILMAZ KİMDİR?

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015 yılında gözaltına alınan Onur Yılmaz, “örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklandı. Yargılanması sonucu, müebbet hapis cezası verilen Yılmaz’ın cezası onandı. 1 yıl Mardin Hapishanesi’nde kalan Yılmaz, ardından Erzurum ve Kırıkkale hapishanelerine, yaklaşık 1 yıl önce de İzmir Kırıklar Hapishanesi’ne sürgün edildi.

kaynak : MA

Kırıklar Hapishanesi’ndeki tutsaklardan kamuoyuna: ‘Sesimizi duymazsanız buradan çok cenaze çıkacak’ 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin