Kobanê davasında gazeteci ve izleyicilere engel

featured
service

Kobanê davası öncesi polis, Sincan Cezaevi Kampüsü çevresini ablukaya alırken, gazeteciler ve izleyiciler mahkeme kararı ile içeriye alınmadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu 20’si tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê davasının 4. duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye başlanacak.

GAZETECİLER VE İZLEYİCİLER ALINMADI
Duruşma öncesi Sincan Cezaevi’ne gidilen yol polis barikatlarıyla çevrilirken, cezaevine görüşe gelenler ise polis ablukası altında cezaevine alındı. Kobanê davası için gelen izleyiciler, gazeteciler ve tutsak siyasetçilerin yakınları mahkeme başkanı tarafından alınmaması yönünde talimat olduğu gerekçe gösterilerek, içeri alınmayacağı belirtildi. Duruşmaya sadece avukatlar, milletvekilleri ve tutuksuz yargılananlar içeri alındı.

AVUKATLAR; BÖYLE BİR KARAR YOK
Polisin, turkuaz basın kartı istemesine, gazeteciler, “Mahkeme başkanının kararı gelirse alacak mısınız?” diye sordu. Polis, “Mahkeme başkanının kararı bizi ilgilendirmez. Biz valilik kararı ile buradayız” söylemi ise dikkat çekti. Kobanê davasına bakan mahkeme başkanı ile görüşen avukatlardan edindiğimiz bilgilere göre, gazetecilerin, izleyicilerin ve cezaevindeki siyasetçilerin yakınlarının içeriye alınmaması yönünde bir kararın olmadığını bildirdi.

Kaynak:(AvrupaDemokrat/ETHA)

Kobanê davasında gazeteci ve izleyicilere engel

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin