1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. Kolektifler Referandumun “asma kilit yasasına” karşı gösteri yaptı

Kolektifler Referandumun “asma kilit yasasına” karşı gösteri yaptı

featured
service

Kaynak: CONPYMAP – Popüler Basın ve Alternatif Medya Koordinatörü

Kongre’de onaylanan ve anayasa değişikliği için referandumu kısıtlayan tasarıya karşı çok sayıda grup Anayasa Mahkemesi (TC) önünde protesto gösterisi düzenledi. Kolektifler, Peruluların vatandaş istişaresi yoluyla yasama faaliyetine katılma hakkını ihlal edeceğinden, Cumhuriyet Kongresi’nde ısrarla onaylanan PL 644/2021-CR’nin anayasaya aykırılığını talep ediyor.

Yürütme tarafından gözlemlenmesine rağmen Cumhuriyet Kongresi’nin ısrarıyla onaylanan imza, Katılım Hakları ve Vatandaş Kontrolü Kanunu’nun 40’ıncı maddesinde değişiklikler getirerek, “Anayasa’nın 206’ncı maddesi uyarınca işlenmeyen düzenlemelerin referanduma sunulamayacağını” (Cumhuriyet Kongresi tarafından onaylanması gereken) ortaya koymasını sağlar.

Ayrıca aynı yasanın 44. maddesinde, Cumhurbaşkanı’nın “Kongre’nin emriyle” anayasa reformu için referandum çağrısında bulunabilir.

Devlet Başkanı Pedro Castillo hükümeti, anayasallığın kontrolünün ana organı olan Anayasa Mahkemesi’ne (TC), VATANDAŞA katılım hakkını ihlal edip etme geldiğinin tanımlanması için Kongre tarafından onaylanan PL 644/2021-CR’ye gönderildi.

Tartışmalı yasa, Castillo Terrones hükümetinin Alberto Fujimori Fujimori hükümetinde oluşturulan Peru’nun mevcut Siyasi Anayasasını değiştirmek için kurucu bir meclis çağrısında bulunan bir referandum düzenleme niyetine “kilit” koyacak.

#NoALeyCandadoDelReferendum

Kaynak:pressenza.com

Kolektifler Referandumun “asma kilit yasasına” karşı gösteri yaptı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin