1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. KÜRESEL RAPORLAR

KÜRESEL RAPORLAR

featured
service

• Washington Post gazetesinin “bilgi edinme hakkı” çerçevesinde mahkeme kararıyla eriştiği rapor, ABD askerlerinin Afganistan’dan tahliyelerin başladığı dönemde “ABD askerlerine ve sivillere gözdağı verdiği” gerekçesiyle iki Taliban savaşçısını öldürdüğünü ortaya koydu. İzdiham yaşanan günlerde askerlerin ABD’ye tahliyelerde yardım eden bir Afganistan özel kuvvetleri üyesinin ve bir sivilin de ölümüne sebep olduğu, kendilerine ateş açan iki Taliban üyesini de silahla vurarak öldürdüğü belirtildi. 

Afganistan'da ABD askerleri

AFP

  • Raporda ismi verilmeyen bir yetkili, Taliban’ın ülke yönetimine doğru ilerleyişini hızlandırdığı günlerde askerî yetkililerin ABD’nin Afganistan’daki büyükelçisine durumu izah etmeye ve tahliyeleri hızlandırmaya çalıştığını ancak “ülkedeki diplomatik varlığı korumaya odaklanan” büyükelçinin “durumu anlamadığını” ifade etti. 

• Dünya Sağlık Örgütü, zengin ülkelere pandemiyle mücadele kampanyasına acil olarak 16 milyar dolar mali yardımda bulunmaya çağırdı. Çağrıda “bilimin salgınla savaşmak için gereken araçları sunduğu; ancak imkânların küresel olarak paylaşılması hâlinde salgının biteceği” vurgulandı. 

We want a vaccine protestosu

CNN

  • Öte yandan: Uluslararası Af Örgütü, Covid-19 aşısı üreten şirketleri “açgözlülükle” suçladı. Örgütün raporunda 2021’de yaklaşık 10 milyar doz aşı üretildiği, bunun DSÖ’nün ilk etaptaki dünya nüfusunun %40’ının aşılanması hedefi için yeterli olmasına rağmen yoksul ülkelerde aşılanma oranının %4’lerde kaldığı belirtildi. Örgüt ilaç şirketlerine patentleri ve kullandıkları teknolojileri karşılıksız paylaşmaları çağrısında bulundu

• Birleşik Krallık merkezli Economist Intelligence Unit’in 2021 Demokrasi Endeksi’nde, pandemi önlemlerinin küresel demokraside önemli gerilemeye yol açtığı belirtildi. 

  • Türkiye’nin 167 ülke arasında 103’üncü sırada yer aldığı, ilk sırada Norveç’in, son sırada Afganistan’ın bulunduğu endeksle ilgili Aposto! Gündem’de yayımlanan yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

• UNESCO, pandemi nedeniyle 2020’de sanat sektöründe 10 milyona yakın kişinin işsiz kaldığını duyurdu. Pandeminin “kültür sektöründe benzeri görülmemiş bir krize” yol açtığı belirtilen raporda hükümetlere sanatçıların ve kültür profesyonellerinin işlerinin korunması için genel iş gücü ile benzer önlemler alınması çağrısında bulunuldu. Kültür işçileri için asgari ücret ve serbest çalışanlar için daha iyi emeklilik ve sağlık sigortası şartları sağlanması gerektiği belirtildi.

• Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin verileri, 2020’de Türkiye’de halkın %35’inin otomobil satın alma imkanı olmadığını gösterdi. Türkiye 35 Avrupa ülkesi arasında ikinci sırada yer alırken sadece ilk sıradaki Arnavutluk’un %54 ile Türkiye’den kötü durumda olduğu görüldü.  

Otomobil alma imkanı olmayanlar

Kaynak:apos.to

KÜRESEL RAPORLAR

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin