Libya hükümeti destekli milisler insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor

featured
service

Uluslararası Af Örgütü, grubun “yerleşik cezasızlık” ikliminden cesaret aldığını söyledi.

Eski başbakan Fayiz es-Serrac’ın geçen yıl Ocak ayında çıkardığı bir kararname ile kurulan SSA, Kuzey Afrika ülkesinin başkentindeki en güçlü adamlardan biri olan Abdel Ghani al-Kikli tarafından yönetiliyor.

Uluslararası Af Örgütü, “Ganiva” olarak bilinen el-Kikli’nin, “uluslararası hukuk uyarınca iyi belgelenmiş bir suç geçmişine ve komutası altındaki milisler tarafından işlenen diğer ciddi insan hakları ihlallerine” rağmen atandığını söyledi.

Libya, 2011 yılında uzun süredir diktatör olan Muammer Kaddafi’yi deviren NATO destekli isyanla şiddetli bir kanunsuzluğa sürüklendi. Silahlı gruplar, bir dizi geçici hükümet gelip geçerken bölgenin kontrolü için mücadele ettiler.

Bu tür birçok grup, kısmen ülkenin engin petrol zenginliğinin bir payına erişmek için devlete entegre edildi ve hak örgütleri onları sık sık suistimallerle suçladı.

Mart ayından bu yana ülke kendisini yine iki rakip hükümetle buldu.

Uluslararası Af Örgütü, geçen ay Libyalı yetkililere, el-Kikli ve eski yardımcısı Lotfi el-Harari’nin “daha fazla ihlal yapmalarına, soruşturmalara müdahale etmelerine veya dokunulmazlık vermelerine izin verecek pozisyonlardan” çıkarılmasını talep etmek için yazdığını söyledi.

Herhangi bir yanıt almadığını söyledi.

Harari şu anda “suçlar ve insan hakları ihlalleri” ile suçlanan bir başka milis af örgütü olan Trablus merkezli İç Güvenlik Ajansı’nın başında.

Uluslararası Af Örgütü’nün bölge direktörü Diana Eltahawy, “Kötü niyetli milis liderlerini meşrulaştırmak ve onları hiçbir soru sorulmadan devlet bordrosuna koymak, yalnızca tam bir cezasızlıkla daha fazla insanın haklarını çiğnemeye devam etmelerini sağlıyor” dedi.

Geçen ay Uluslararası Af Örgütü, Libya’nın doğusundaki diktatör Halife Hafter’e bağlı silahlı grupların en az dokuz “barışçıl protestocuyu” gözaltına aldığını ve Hafter’e bağlı güçlerin kontrolü altındaki bölgelerde hakların nasıl “acımasızca ezildiğini” yansıttığını söyledi.

Birleşmiş Milletler müfettişleri Mart ayında yaptıkları açıklamada, insanlığa karşı olası suçlar da dahil olmak üzere ciddi hak ihlallerinin Libya’nın çoğunda cezasızlıkla devam ettiğini ve ülkenin barış ve demokrasiye geçişini engellediğini söyledi.

Libya hükümeti destekli milisler insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin