Maden mühendislerinden geçinemiyoruz eylemi 

featured
service

Haber Merkezi: Ankara’da Kocatepe Kültür Merkezi’nde yapılan Maden Mühendisleri Odası Genel Kurulu’na katılan üye ve delegeler Olgunlar Sokak’taki Madenci Anıtı’na yürüyerek “Geçinemiyoruz” dedi.

Maden Mühendisleri Odası Genel Kurulu Ankara’da Kocatepe Kültür Merkezi’nde sürerken katılan üye ve delegeler, Olgunlar Sokak’ta bulunan Madenci Anıtı önüne yürüyüş yaptı. Mühendislerin yoksulluğu ve yüksek enflasyona dikkat çekilen yürüyüşün ardından Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı.

“Maden mühendislerinin hakları var” denilen açıklamada şu talepler aktarıldı:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığını acilen taleplerimizi yerine getirmeye çağırıyoruz:

TMMOB ile SGK arasında imzalanan ve tek taraflı olarak fesih edilen “Mühendis Asgari Ücreti Protokolü” yeniden yürürlüğe girsin; SGK, maden mühendisi ücretlerinin TMMOB ve Oda Asgari Ücret Tarifesine uygunluğunu denetlesin.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından yapılan maden ruhsatı atamalarında, maden işletmeleri denetimlerinde; maden mühendisi ücretlerinin Oda Asgari Ücret Tarifesine uygunluğu denetlenerek, asgari ücret tarifesine uyan dosyalar kabul edilsin!

Geçinemiyoruz! Ekonomik kriz, önü alınamayan zamlar, işsizlik ve düşük ücretlerle yaşamak zorunda değiliz. Madencilik şirketleri kârlarına kâr katarken maden mühendislerinin, işçilerin düşük ücretlerle sömürülmesine seyirci kalmayacağız. Moto-kurye, depo, metal işçileri, sağlık emekçileri ve maden işçilerinin açtığı yoldan yürümeye, emeğimize ve haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz!”

Maden mühendislerinden geçinemiyoruz eylemi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin