1. Haberler
  2. EKONOMİ
  3. Maltepe Belediyesi işçileri direndi; kazandı: Yemek kartı uygulaması geri çekildi

Maltepe Belediyesi işçileri direndi; kazandı: Yemek kartı uygulaması geri çekildi

featured
service

Haber Merkezi: Maltepe Belediyesi işçileri, yemek kartı uygulamasıyla yaşanacak hak kaybına karşı yaptıkları itirazlara kulak tıkanınca iş bıraktı. İşçiler iş bıraktıkıları anda uygulama geri çekildi ve eylem kısa sürede kazanımla sonlandırıldı.

Maltepe Belediyesi işçileri, yemek kartı uygulamasıyla yaşanacak hak kaybına karşı yaptıkları itirazlara kulak tıkanınca iş bıraktı. Yapılan sözleşmeye de aykırı olan yemek kartı uygulaması kıdem başta olma üzere işçilerin geçmiş kazanımlarını düşürdüğü için, hak kaybına neden olacaktı. İşçilerin ücretlere dair problemleri de vardı. İşçilerin örgütlü olduğu Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 Nolu Şube şu açıklamayla iş bırakacaklarını duyurdu:

Belediye ve şirket yöneticilerini, yemek ücretlerinin kartlara dönüştürülmesi başta olmak üzere, ücret ve haklarımıza dair konularda görüşmek üzere şantiyeye davet ediyoruz. Muhatap belediye işçileridir, temsilcilerdir, şube yönetimimizdir. Belediye ve şirket yöneticileri, şantiyelere gelene kadar dış birimlerde iş durduracağız.

Anında kazanım

İşçiler iş durdurdukları anda belediye ve şirket yöneticileri şantiyeye gelerek uygulamayı geri çektiklerini ifade etti. Uygulamanın geri çekilmesinin ardından işçiler tekar işbaşı yaparken sendika yaptığı açıklamada şunları dedi:

Sabah saatlerinde iş durdurma eylemimiz sırasında şirket ve belediye yöneticileri şantiyeye gelmiş ve yemek kartı uygulamasını geri çektiklerini açıklamıştır. Bunun ardından iş durdurma eylemimiz sona ermiştir. Yemek kartı uygulaması geri çekilmesine rağmen, ücretlerdeki küçük iyileştirmelerin gerçek anlamda bir ek zam olmadığı, ücretlerimizin enflasyon altında ezildiği gerçeği değişmemiştir. Tüm birimlerde gerçekleşecek toplantılarla bundan sonra atılacak adımlar işçilerle birlikte kararlaştırılacak, insanca yaşayacak bir ücret ve çalışma koşulları mücadelemiz devam edecek. (sendika.org)

Maltepe Belediyesi işçileri direndi; kazandı: Yemek kartı uygulaması geri çekildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin