‘Mart ayında 13 gazeteciye 32 yıl hapis cezası verildi’

featured
service

Haber Merkezi: Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin raporuna göre; mart ayında 6 gazeteci gözaltına alındı, 4’ü saldırıya uğradı, 13 gazeteciye toplam 32 yıl hapis cezası verildi, 6 internet sitesi de engellendi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), mart ayına ilişkin “Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu”nu kamuoyu ile paylaştı. Mart ayının gazeteciler açısından yoğun bir çalışma dönemi olduğuna vurgu yapılan raporda, özellikle 8 Mart ve Newroz kutlamalarına katılan milyonların alanlarda talep ettiği barış, özgürlük ve adalet haykırışlarını zorlu koşullar altında dünyaya duyuran gazeteciler çalışmalarından dolayı kutlandı.

6 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Bununla birlikte gazetecilere dönük saldırı ve gözaltıların, tehdit ve kötü muamelelerin, basın yayın organlarına dönük engellenmelerin mart ayında da devam ettiğine dikkat çekilen raporda, ay içerisinde 6 gazetecinin gözaltına alındığı, 4 gazetecinin ise saldırıya uğradığı belirtildi.

13 GAZETECİYE 32 YIL HAPİS

Bunların gazetecilerin yaşam ve güvenliğine yönelik ciddi ihlaller olduğunu gösterir nitelikte olduğu üzerinde durulan raporda, “Yine mart ayında gazetecilere dönük soruşturma ve dava ve cezalar da eksik olmadı. Yaptıkları haberler nedeniyle haklarında soruşturma açılan gazetecilere açılan davalarla adeta ‘neden haber yaptıkları’ sorgulanır hale geldi. Onlarca gazetecinin hâkim karşısına çıkması ve bunlardan 13’üne 32 yılı bulan cezaların verilmesi aslında yapılmak istenen hukuksuzluğu gözler önüne sermektedir. Halen hapishanelerde onlarca tutuklu gazetecinin bulunması ve tüm çağrılara rağmen serbest bırakılmaması da bu hukuksuzluğu katmerleştirmektedir” denildi.

ERİŞİM ENGELİ

Raporda, ay içerisinde en çok göze çarpan ihlallerden birinin de internet haber sitelerine getirilen erişim engelleri olduğuna işaret edildi. 6 internet haber sitesinin “Millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gibi gerekçelerle erişime engellendiğinin bilgisi verildi.

‘Mart ayında 13 gazeteciye 32 yıl hapis cezası verildi’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin