MHP’nin meclise sunduğu teklifte TTB hedef alındı

featured
service

Haber Merkezi: MHP, meclise sunduğu kanun tekliyle TTB’ni hedef aldı, “Türk” ibaresinin kaldırılmasını istedi. 

MHP Antep milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) ‘Türk’ ibaresinin atılarak ‘Tabipler Birliği’ olarak değiştirilmesi talebiyle TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

MHP, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği (TTB) kanununda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. MHP Milletvekili  Ali Muhittin Taşdoğan’ın verdiği kanun teklifinde, Türk Tabipleri Birliği ibaresinin “Tabipler Birliği” olarak değiştirilmesi talep edildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’yı, Türkiye’nin PKK gerillalarına karşı kimyasal silah kullanımına dair yaptığı değerlendirmeler nedeniyle hedef göstermişti. Bahçeli’nin açıklamalarının ardından Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan jet soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. 

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİNDE

MADDE 1- 6023 Sayılı Kanun’un isminde bulunan ‘Türk Tabipleri Birliği’ ibaresinin ‘Tabipler Birliği’ olarak ve 6023 Sayılı Kanun maddeleri metninde bulunan ‘Türk Tabipleri Birliği’ ibareleri de ‘Tabipler Birliği’ olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2- 6023 Sayılı Kanun’un 7’nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “üye olmak ve üyelik görevlerini yerine getirmekle yükümlüdürler.” ibaresi, “üye olabilirler” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3- 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda yazılı suçlardan herhangi birinden mahkûm olanlar ile Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamu hizmetinden çıkarılanların, Türk Tabipleri Birliği’nin merkez ve tabip odalarındaki üyelikleri sonlandırılır ve sorumlu organlardaki görevlerine son verilerek, yerlerine yenileri seçilir.

MADDE 4- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

MHP’nin meclise sunduğu teklifte TTB hedef alındı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin