1. Haberler
  2. HABERLER
  3. Munzur Üniversitesinde ajanlık dayatması

Munzur Üniversitesinde ajanlık dayatması

featured
service

İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi ve Munzur Üniversitesi öğrencileri, bir öğrenciye polisin ajanlık dayatmasında bulunduğunu basın açıklamasıyla duyurdu. Basın açıklamasını Sipan Batmaz okudu. Basın açıklamasından sonra İHD Dersim şube yöneticilerden Gönül Sonbahar konuştu.

“ARKADAŞIMIZ POLİS TARAFINDAN ARACA ZORLA BİNDİRİLMİŞ”

Arkadaşının sürekli ajanlık teklifine maruz kaldığını belirten Sipan Batmaz, “8 Mayıs Çarşamba günü sabah üniversite içinden takip edilip akşam saatlerinde Dersim merkezde kendini polis olarak tanıtan üç kişi tarafından zorla araca alınan arkadaşımız Musa Elçi, araçla 2 saate yakın şehir merkezinden uzak noktalara götürülmüş özel sohbet adı altında ajanlık, iş birlikçilik tekliflerinde bulunulmuştur. Daha sonrasında ‘bizimle çalışırsan sana iş imkanı, burs, yurtta ayrıcalık ve para vereceğiz’ denilmiş ve arkadaşın reddetmesine rağmen zorla para verilmiştir. Daha sonraki günde yine aranıp yurttan dışarı çıkması istenmiş ve zorla yine uzun süre bulunduğu yerden başka yerlere götürülüp tekrar özel görüşme, iş birliği teklifleri sunulmuş, arkadaşımız ısrarla reddetmesine rağmen daha sonrasında tekrar mesaj yoluyla rahatsız edilmiştir. Arkadaşlarımızın başına gelebilecek her türlü durumdan, bu durumların önünü almayan emniyet müdürlüğü ve yabancıların elini kolunu sallayarak üniversiteye girmesine izin veren rektörlüğün sorumlu olduğunu tüm kamuoyuna bildiriyoruz” dedi.

“BU HUKUKA AYKIRI BİR YÖNTEMDİR”

Açıklamadan sonra konuşan Gönül Sonbahar da “Bu yapılan işlem kesinlikle hukuki olmadığını, bunu yapan memurların da suç işlediğini söylemek istiyoruz.  Bu hukuka aykırı bir yöntemdir. Her kimse bunları yapanların kaçırma yöntemiyle yürüttükleri ajanlık dayatma faaliyetlerinden vazgeçmelerini öneriyoruz. Kişinin hak ve hürriyetlerinden yoksun bırakma ve yoksun bırakma zaten belirli başına bir suçtur. Tekrar yeniliyoruz, bu tür uygulamalara son verilmesini istiyoruz” dedi.

(YD)

Munzur Üniversitesinde ajanlık dayatması
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin